
Respekt láskyplnému Česku, vyslechl si Pavel v Japonsku. Okouzlil ho tamní „Bondův“ hrad
Po deseti měsících se na začátku srpna pro návštěvníky otevře kaple Památníku Mohyla míru u Prace na Brněnsku. Odborníci kapli odvlhčili a obnovili omítky. V památníku také pokračují práce na obnově hlavní multimediální expozice, ta ale bude hotová až na přelomu listopadu a prosince kvůli připomínkovým akcím bitvy u Slavkova, řekl kastelán památníku Ondřej Buček.
Ve Slavětíně nad Ohří se uskutečnil mimořádný kulturní a duchovní zážitek – koncert v barokní kapli, která díky nadšencům z Českého královského institutu a spolku Kinský Art Media znovu ožívá. Zchátralá památka se tak stává symbolem tradice, naděje i spojení generací. Hudba, slova a činy se tu propojily v událost, která přesáhla rámec běžného koncertu.
Filipínská média přinášejí děsivé detaily o případu mladé Michaely ze Slovenska, která zemřela násilnou smrtí na ostrově Boracay. Podle zpráv z místa byla žena znásilněna a následně zavražděna. Policie v případu pracuje s verzí dvou podezřelých, jeden z nich se k účasti na vraždě mladé Slovenky přiznal, píše web Topky.sk.
Jedním z nepřehlédnutelných symbolů města Luhačovice je Augustiniánský dům. Postaven byl na začátku 20. století a původně sloužil jako ubytovací zařízení pro kněze a katolické rodiny. Svá vrcholná díla tam ale při pravidelných návštěvách Luhačovic napsal i světoznámý hudební skladatel Leoš Janáček. Dnes tam najdete klid a čas pro sebe.
Ukrást sbírku z kasičky v nemocniční kapli se nevyplatilo 61letému muži ze slovenské obce Kysuce. Kvůli částce 27 eur, což je v přepočtu asi 650 korun, mu hrozí, že stráví deset let za mřížemi. A to i přesto, že později sám peníze vrátil. Soudce mu původně uložil podmínku, státní zástupce s ní ale nesouhlasil.
Hrad, kterým vás provedeme, založil moravský markrabě Jan Jindřich a svého času ho neúspěšně obléhal i husitský král Jiří z Poděbrad. Uvnitř hradeb vás kromě mnoha historických artefaktů určitě zaujme i zoologická expozice, kde narazíte na jednu opravdu velkou kuriozitu: jedinou veřejnosti přístupnou sloní kostru u nás. Následující řádky budou patřit hradu ve zlínských Malenovicích.
Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o památku, jakých v Česku najdeme nespočet. Jenže Zámek v Kostelci nad Černými lesy kromě kaple s dobovým mobiliářem nabízí více než legendy. Traduje se, že ve zdejších zdech může být ukrytý poklad, který tu kdysi měli uložit, a tak i uchránit před nájezdy švédských vojsk jeho dávní majitelé – rod Smiřických. K rozluštění záhady by podle některých mohlo stačit pochopení nápovědy, která se má skrývat v jednom ze zdejších obrazů.
Kladno má většina z nás spojené s těžbou uhlí. Nicméně i historie urozených rodů tu má své místo. Vzdělat se můžete na zdejším zámku, kde si mimo jiné připomenete sv. Vavřince, kterého císař Valerián nechal opékat na rožni. A dobrodružnější povahy jistě potěší, že tu při procházce lze potkat i medvědice.
Místo, které kvůli chybějící dokumentaci o svém původu stojí na okraji turistického zájmu. Mohlo přitom být architektonickým magnetem na turisty z celého světa. Přesto malebná barokní stavba s mimořádným půdorysem náhodné návštěvníky zaujme. Místem našeho dnešního putování je kostel Nejsvětější Trojice nedaleko Trhových Svinů.
Horské lázně Karlova Studánka jsou místem, kde dávají do pořádku nemocné klouby, plíce, cévy a spoustu jiných neduhů, ale hlavně se tu léčí klidem. Městečko z 18. století jen kousek od nejvyšší moravské hory Praděd je balzámem na duši a když se k němu přidají léčivé minerální prameny a stejně prospěšné horské klima, je z toho všeho zaručený elixír mládí.
V úterý kolem poledne proběhlo poslední rozloučení s ikonou filmového plátna Zdenkou Procházkovou. V kapli svatého Václava na Vinohradském hřbitově se sešla řada jejích kolegů a přátel, kteří na herečku s láskou vzpomínali.
Před 705 lety se narodil Karel IV., který se při zvelebování země řídil mimo jiné i apokalyptickými vizemi z bible a posvátnou geometrií. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje spisovatel Josef Pepson Snětivý, jemuž spolu s kolegou Otomarem Dvořákem vyšla o Otci vlasti nová kniha Krajinou Karla IV. Píše se v ní jak o panovníkově osudu, tak o známých i zapomenutých památkách, které po něm na našem území zůstaly.