Za hranicemi Prahy je jiný svět, nezapomínejme na něj, říká Hůle k případu zoufalé důchodkyně

360° (1128)

Čím více rostou ceny energií, tím častěji se lidé dostávají do existenčních problémů. CNN Prima NEWS informovala například o příběhu paní Evy, která má důchod 12 900 korun a zálohy na energie 19 tisíc. Podle Daniela Hůleho z neziskové organizace Člověk v tísni jde ale jen jeden příběh z mnoha. On sám vidí jako jeden z hlavních problémů velké rozdíly, které panují napříč republikou. Státnímu aparátu a organizacím sídlícím v Praze se tak prý může zdát, že situace není zas až tak kritická.

„Většina politiků je v Praze, stejně tak média. Právě to svádí k tomu vidět problémy pouze optikou hlavního města. Zbytek České republiky je jiný svět a my nesmíme přestat koukat za hranice Prahy,“ vysvětloval Hůle v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Vedoucí programu dluhového poradenství Člověka v tísni tak varoval před zkreslením optiky, kterou se na problémy nahlíží. „Různé zprávy, kdy někdo vyfotí frontu na Vinohradech čekající na luxusní pečivo, tomu nepomáhají. Buďme citliví. Celá řada lidí padá v některých regionech do dluhových pastí,“ uvedl.

Porovnávat Prahu s českými periferiemi je podle něj nemožné. „Musíme si uvědomit, že když se podíváme na jedné straně na Prahu a Ústecký kraj na straně druhé, jsou to opačné škály životní úrovně. Problém je, že ceny energií jsou všude stejné,“ konstatoval Hůle. Narážel tím například na fakt, že zatímco průměrná hrubá měsíční mzda ve 2. čtvrtletí 2022 dosahovala v Praze 49 221 Kč, v Ústeckém kraji činila ve stejném období pouhých 36 866 Kč.

Lidem hrozí odpojování od elektřiny a exekuce

Příběh seniorky Evy prý není vůbec ojedinělý. Řada lidí navíc ani neví, že má nárok na určitou formu podpory. „Stále roste počet lidí v bezvýchodné situaci. Podíl seniorů, kteří dostávají pomoc, na kterou mají nárok, se pohybuje pouze okolo deseti až patnácti procent,“ dodal Hůle.

Pokud vláda a úřady nezasáhnou, celá situace může podle něj mít fatální následky. „Je třeba bedlivě sledovat, co se děje. Stát na to musí reagovat rychleji. Velmi rychle se totiž může stát, že lidé budou odpojováni od elektřiny a končit v exekucích,“ uzavřel Hůle.

Tagy: