Pro mzdy jako v Německu uděláme všechno, slíbil Stanjura. Vysvětlil, proč to zatím nebylo možné
Za pár minut od ledovců k palmám. Luxusní expresy jsou pýchou švýcarské železnice Zdroj: CNN Prima NEWS
Za pár minut od ledovců k palmám. Luxusní expresy jsou pýchou švýcarské železnice Zdroj: CNN Prima NEWS
Švýcarsko a železnice – tandem, který k sobě padne. Alpská země je proslulá svým sofistikovaným systém tratí, po kterých se prohání moderní a luxusní vlaky. Při projížďce švýcarskými expresy se můžete kochat rozmanitými výhledy – od zasněžených masivů, ledovcových jezer až po palmy.
Když švýcarský vlak nabere byť jen několikavteřinové zpoždění, průvodčí znervózní a snaží se nástup cestujících uspíšit. Kdysi si lidé podle příjezdu vlaků seřizovali hodinky a ve Švýcarsku by takový rituál mohl být platný i dnes. Švýcarské vlaky jsou nejenže rychlé a přesné, ale i moderní a elegantní.
I proto, že o železnice alpské země pečuje hned několik soukromých dopravců i národní společnost. Největší a nejznámější soukromou železniční společností ve Švýcarsku jsou Rhétské dráhy, které oblékly své vlaky do typicky červené barvy.
„Rhétské dráhy jsou jeden z hlavních důvodů, proč turisté do Švýcarska zamíří,“ řekla CNN Prima NEWS tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok Eva Němečková.
Wiesenský viadukt je nejvyhledávanější pasáží švýcarských železnic. Zdroj: CNN Prima NEWS
V zimě se švýcarské vlaky klikatí podél zasněšené krajiny. Zdroj: CNN Prima NEWS
Vlak Rhétských drah přejíždí přes Wiesenský viadukt. Zdroj: CNN Prima NEWS
Švýcarské vlaky i architektura počítají s krutou zimou. Zdroj: CNN Prima NEWS
Bernina Express přejíždí přes most. Zdroj: CNN Prima NEWS
Švýcarský vlak Bernina Express se klikatí kolem vrcholků Alp. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ze švýcarských vlaků pasažér dohlédne na ledovcová jezírka i zasněžené Alpy. Zdroj: CNN Prima NEWS
Kolem vlakové trati se pase stádo krav. Zdroj: CNN Prima NEWS
Průjezd kolem Alp je nejatraktivnější částí trasy vlaku Bernina Express. Zdroj: CNN Prima NEWS
Bernina Express je poznávací značkou švýcarské železnice. Zdroj: CNN Prima NEWS
Jídelní vůz vlaku Glacier Express. Zdroj: CNN Prima NEWS
Hlavním tahákem Rhétských drah jsou dva panoramatické vlaky Bernina Express a Glacier Express, ze kterých cestující uvidí rozdílné krásy z palety švýcarské krajiny. Na jejich palubu zve i organizace Switzerland Tourism, která v Česku spravuje web Moje Švýcarsko.
O panoramatické vlaky ve Švýcarsku je velký zájem. Dovnitř se člověk bez místenky nedostane. Cestující pozorují přírodu přes velká skleněná okna, díky kterým si mohou naplno užít výhledy na hory i podjezdy pod viadukty.
Železnicí protkané Alpy lákají miliony lidí z celého světa. Při projížďce vlakem Bernina Express se během několika chvil dostanete od ledovců až k palmám.
Vlak se totiž nejprve klikatí po trati mezi vrcholy Alp a zastavuje ve výšce 2253 metrů nad mořem ve stanici Ospizio Bernina, což je nejvýše položený bod, jaký pasažéři při cestě navštíví. Poté ale začne Bernina Express rychle klesat a během chvíle dorazí do Itálie. Tam totiž výprava vlakem končí. V prosluněném městě Tirano, kousek od hranic a 429 metrů nad mořem.
„Bernina Express jezdí po železnicích, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, takové tratě jsou na světě pouze tři, ještě v Rakousku a Indii,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS Jennyfer Cirignottová, průvodkyně a marketingová pracovnice Rhétských drah.
Druhým klenotem Rhétských drah je vlak Glacier Express (Ledovcový express). Ten se vine podél švýcarských kopců, hor, propastí i bunkrů a pevností, které jsou rozmístěné po celé zemi. Staví mimo jiné v Andermattu, městečku obklopeném skalními masivy a průsmyky, a svou cestu ukončuje i začíná v Zermattu, populárním lyžařském středisku.
#TuesdayTravels: How about travelling the length and breadth of Switzerland with public transport? This #Swisstainable option is available with the Sommer-GA travel card. 🚂 😍 https://t.co/ZlU4K6NdAQ#IneedSwitzerland pic.twitter.com/6peBA8st5f
— Switzerland (@MySwitzerland_e) July 6, 2021
Součástí Glacier Expressu zpravidla bývá i přepychový jídelní vůz, kde mohou cestující ochutnat švýcarské speciality. Nejde přitom o žádné mražené polotovary, jídlo se připravuje až ve vlaku. „Přímo na palubě máme kuchyni, ze které pasažérům servírujeme obědy i večeře,“ uzavřela Cirignottová.
A proč vůbec v historii začali lidé ve Švýcarsku tolik proslulé železnice Rhétské dráhy stavět? Primárním účelem bylo usnadnit dopravu pacientů do sanatoria Schatzalp v Davosu. Nemocní s tuberkulózou tam v minulosti dojížděli z celého světa, své pokoje měl uvnitř zařízení rezervované i ruský car.
Wiesenský viadukt je nejvyhledávanější pasáží švýcarských železnic. Zdroj: CNN Prima NEWS