reklama

Za školní rok se stane přes 30 tisíc úrazů, nejčastěji o přestávkách a tělocviku

Každoročně se ve školách stanou tisíce úrazů, jen za loňský školní rok jich bylo téměř 30 tisíc, o rok dříve dokonce 45 tisíc. Jejich počet ovlivnila pandemie koronaviru, která školy na několik měsíců kompletně uzavřela. Nejčastěji se úrazy odehrají během tělesné výchovy a také o přestávkách, většinou jde o zranění rukou a nohou. „Za posledních několik let je situace ve škole velmi dobrá. K zajištění bezpečnosti a k předcházením úrazům přistupují velmi pečlivě,“ řekl televizi CNN Prima NEWS náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

reklama

„Učitelé procházejí nejrůznějším vzděláváním týkajícím se dohledu, dozoru či první pomoci. V tomto směru to školy berou velmi vážně a zodpovědně,“ uvedl Andrys a dodal, že právě proto mají školy dostatek lékárniček.

Každá škola navíc vydává interní bezpečnostní opatření, které by žáci měli dodržovat. „Není možné je udržet v neustálém klidu. Jde o prostředí náchylnější k drobnějším úrazům, důležité je, aby se nestalo nic vážnějšího,“ dodal Andrys s tím, že je tak nemožné eliminovat veškeré úrazy ve školách.

Dívku usmrtila kovová branka

Ne všechny úrazy ve školách jsou méně vážné, stávají se i nehody, při nichž děti zemřou. Příkladem je událost z pondělního rána, kdy 15letá dívka vypadla z okna čtvrtého podlaží kladenské základní školy. Jak potvrdila mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová, i přes veškerou jejich péči podlehla studentka zraněním.

Není to ojedinělý případ, kdy školní aktivity skončily tragicky. V prosinci 2009 ve školce v Dolní Cerekvi na Jihlavsku na šestiletou dívku spadla kovová branka. Na místo nehody přiletěl vrtulník, který ji transportoval do nemocnice, tam však holčička zemřela.

V tragédii se změnil i vodácký školní výlet na Mlýnském potoce v Olomouci před devíti lety. U jezu v Řepčíně se utopil třináctiletý chlapec a 36letá učitelka, která se ho snažila zachránit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama