reklama

Za školní rok se stane přes 30 tisíc úrazů, nejčastěji o přestávkách a tělocviku

Každoročně se ve školách stanou tisíce úrazů, jen za loňský školní rok jich bylo téměř 30 tisíc, o rok dříve dokonce 45 tisíc. Jejich počet ovlivnila pandemie koronaviru, která školy na několik měsíců kompletně uzavřela. Nejčastěji se úrazy odehrají během tělesné výchovy a také o přestávkách, většinou jde o zranění rukou a nohou. „Za posledních několik let je situace ve škole velmi dobrá. K zajištění bezpečnosti a k předcházením úrazům přistupují velmi pečlivě,“ řekl televizi CNN Prima NEWS náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

reklama

„Učitelé procházejí nejrůznějším vzděláváním týkajícím se dohledu, dozoru či první pomoci. V tomto směru to školy berou velmi vážně a zodpovědně,“ uvedl Andrys a dodal, že právě proto mají školy dostatek lékárniček.

Každá škola navíc vydává interní bezpečnostní opatření, které by žáci měli dodržovat. „Není možné je udržet v neustálém klidu. Jde o prostředí náchylnější k drobnějším úrazům, důležité je, aby se nestalo nic vážnějšího,“ dodal Andrys s tím, že je tak nemožné eliminovat veškeré úrazy ve školách.

Dívku usmrtila kovová branka

Ne všechny úrazy ve školách jsou méně vážné, stávají se i nehody, při nichž děti zemřou. Příkladem je událost z pondělního rána, kdy 15letá dívka vypadla z okna čtvrtého podlaží kladenské základní školy. Jak potvrdila mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová, i přes veškerou jejich péči podlehla studentka zraněním.

Není to ojedinělý případ, kdy školní aktivity skončily tragicky. V prosinci 2009 ve školce v Dolní Cerekvi na Jihlavsku na šestiletou dívku spadla kovová branka. Na místo nehody přiletěl vrtulník, který ji transportoval do nemocnice, tam však holčička zemřela.

V tragédii se změnil i vodácký školní výlet na Mlýnském potoce v Olomouci před devíti lety. U jezu v Řepčíně se utopil třináctiletý chlapec a 36letá učitelka, která se ho snažila zachránit.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl ve čtvrtek nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Maďaři byli pár minut od senzace. Ze „skupiny smrti“ ale postupují všichni favorité
Vakcíny proti covidu budeme nejspíše i kombinovat, říká šéfka lékového ústavu
Recidivista, který se snažil polepšit. Co víme o českém „Floydovi“?
Testy na dovolené vám můžou zabránit v návratu domů. Co radí cestovní kanceláře?
Příznivec hnutí LGBT narušil maďarskou hymnu. S duhovou vlajkou vtrhnul na trávník
reklama
reklama
Hned vyšetřete smrt Roma v Teplicích, vyzývá Rada Evropy Česko. Zákrok vyvolává otázky

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další tragédie na Univerzitě Karlově. Zemřel pedagog a bývalý sportovec Jan Mareš
Zákrok nebyl v pořádku. Pokud je někdo spoutaný, nemusíte na něm klečet, říká Uhlová
Další články
reklama
reklama