reklama

Za školní rok se stane přes 30 tisíc úrazů, nejčastěji o přestávkách a tělocviku

Každoročně se ve školách stanou tisíce úrazů, jen za loňský školní rok jich bylo téměř 30 tisíc, o rok dříve dokonce 45 tisíc. Jejich počet ovlivnila pandemie koronaviru, která školy na několik měsíců kompletně uzavřela. Nejčastěji se úrazy odehrají během tělesné výchovy a také o přestávkách, většinou jde o zranění rukou a nohou. „Za posledních několik let je situace ve škole velmi dobrá. K zajištění bezpečnosti a k předcházením úrazům přistupují velmi pečlivě,“ řekl televizi CNN Prima NEWS náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

reklama

„Učitelé procházejí nejrůznějším vzděláváním týkajícím se dohledu, dozoru či první pomoci. V tomto směru to školy berou velmi vážně a zodpovědně,“ uvedl Andrys a dodal, že právě proto mají školy dostatek lékárniček.

Každá škola navíc vydává interní bezpečnostní opatření, které by žáci měli dodržovat. „Není možné je udržet v neustálém klidu. Jde o prostředí náchylnější k drobnějším úrazům, důležité je, aby se nestalo nic vážnějšího,“ dodal Andrys s tím, že je tak nemožné eliminovat veškeré úrazy ve školách.

Dívku usmrtila kovová branka

Ne všechny úrazy ve školách jsou méně vážné, stávají se i nehody, při nichž děti zemřou. Příkladem je událost z pondělního rána, kdy 15letá dívka vypadla z okna čtvrtého podlaží kladenské základní školy. Jak potvrdila mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová, i přes veškerou jejich péči podlehla studentka zraněním.

Není to ojedinělý případ, kdy školní aktivity skončily tragicky. V prosinci 2009 ve školce v Dolní Cerekvi na Jihlavsku na šestiletou dívku spadla kovová branka. Na místo nehody přiletěl vrtulník, který ji transportoval do nemocnice, tam však holčička zemřela.

V tragédii se změnil i vodácký školní výlet na Mlýnském potoce v Olomouci před devíti lety. U jezu v Řepčíně se utopil třináctiletý chlapec a 36letá učitelka, která se ho snažila zachránit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama