Zahradil jde proti koalici Spolu: Na Hradě nechce Pavla, Nerudovou ani Fischera

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nakonec vlastního kandidáta do prezidentského klání nevyslala. Podpořila však trojici zájemců o Hrad ve složení: Petr Pavel, Danuše Nerudová, Pavel Fischer. Ukazuje se však, že tímto „doporučením“ se nebudou řídit všichni členové koalice. Například europoslanec Jan Zahradil (ODS) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil, že si mezi devíti kandidáty vybral jiného favorita.

„Svého kandidáta už mám. Konkrétní jméno zatím neřeknu. Oznámím jej ale ještě před prvním kolem. Nebude to ani jeden z trojice: Petr Pavel, Danuše Nerudová, Pavel Fischer,“ zmínil Zahradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Jeho favoritem tak je logicky někdo z šestice: Andrej Babiš, Marek Hilšer, Josef Středula, Jaroslav Bašta, Tomáš Zima či Denisa Rohanová. A jak Zahradil vysvětlil, že se nebude držet obecného postoje koalice Spolu, do níž sám patří?

„Ať si to každý vyloží, jak chce. Řekl bych, že každý se rozhoduje podle sebe, a nikoliv podle toho, kdo mu je doporučen. Nemyslím, že moje podpora kohokoliv může ovlivnit voliče. Kandidátů je devět, každý si může vybrat,“ sdělil.

Zároveň si neodpustil kritiku prezidentských kandidátů podporovaných Spolu: „Mezi voliči Spolu se určitě najdou lidé, kteří budou volit Pavla Fischera, to je jejich právo. Stejně tak mám já právo ho nevolit. Nepovažuji ho za vhodného kandidáta. Jak se ukazuje v průzkumech, pan Fischer se netěší zrovna masové podpoře voličů. S vysokou pravděpodobností vůbec nemá šanci dostat se do druhého kola. Jen ubírá hlasy ostatním. Mohl se poučit z minulého kandidatury v roce 2018, tento druhý pokus je zbytečný.“

Europoslanec z ODS rovněž zmínil, že se zájmem a pobavením sledujte vzájemný souboj mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou. Pravdou je, že tito dva kandidáti – mimochodem s velmi podobnou základnou podporovatelů – se proti sobě čím dál častěji vymezují.

„Jsme svědky boje o to, kdo nakonec bude vyzyvatelem Andreje Babiše v druhém kole. Ta situace je kuriózní. Hodí se sem slogan: Přineste mi popcorn a colu,“ dodal Zahradil. První kolo již třetí přímé volby prezidenta se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Nový prezident či prezidentka se funkce ujme začátkem března 2023.

Tagy: