Pět severoanglických měst se rozhodlo pro razantní krok v boji s kouřením. Hosté restaurací, hospod či barů si oblíbenou cigaretu nezapálí ani u stolků na chodnících před podniky. Radnice hrabství Oxfordshire dokonce ve čtyřletém horizontu plánuje zákaz kouření i na zahrádkách a ve všech venkovních podnicích na území turisticky atraktivní destinace. Nařízení se u Britů setkalo s nepochopením.
Města Durham, Manchester, Newcastle a hrabství Northumberland a North Tyneside. To jsou místa, kde radní od minulého roku postupně zakazují kouření na chodnících před hospodami, bary a restauracemi. „Úřady začaly tato pravidla zahrnovat do licenčních smluv pro podniky, které žádají o venkovní umístění stolů a židlí,“ píše web Mirror.co.uk.
Narodili jste se po roce 2004? Kouření pro vás bude nezákonné, plánuje Nový Zéland
Zákonodárci z Nového Zélandu představili soubor návrhů, který by měl do roku 2025 zemi proměnit v nekuřácké prostředí. V plánu je například i to, že by pro lidi narozené po roce 2004 bylo kouření nelegální. Mimo jiné se jedná i o snížení hladiny nikotinu v tabákových výrobcích či omezení míst, kde by se mohly výrobky prodávat.
Nezůstane jen u chodníků
Pět míst na severu Anglie by mohlo následovat i šesté. Jihovýchodní hrabství Oxfordshire dokonce zvažuje zákaz kouření ve venkovních pohostinských zařízeních. Vše chce stihnout už do roku 2025. Stalo by se tak prvním nekuřáckým hrabstvím.
Koronavirová pandemie prý až příliš naučila lidi „stolovat pod širým nebem“. Britská vláda totiž v době lockdownů a uzavřených restaurací zavedla zvláštní pravidla, která městům umožnila udělovat podnikům dočasné licence, aby mohly nabízet občerstvení u stolků na chodnících.
Zastánci kouření se ale s plány severoanglických měst rozhodně neztotožňují. „Nic jim do toho není. Jde o rozhodnutí dospělých lidí, zda budou kouřit, nebo ne,“ říká ředitel lobbistické skupiny kuřáků Forest Simon Clark.
Nekuřácká Anglie
Sněmovna lordů, tedy horní komora Parlamentu Spojeného království, loni návrh na zákaz kouření u stolků na chodnících neschválila. Místo toho vláda předložila kompromisní návrh, podle něhož by hospody, kavárny a restaurace v Anglii, které chtějí poskytovat venkovní posezení, musely nabízet oddělené nekuřácké prostory. Zároveň v roce 2019 předložila britská vláda návrh, že Anglie bude do roku 2030 „nekuřácká“.
„Oxfordshire si stanovil ambiciózní cíl zbavit se kouření do roku 2025. Vytváření zdravého prostředí bez kouře, včetně návrhů, aby venkovní posezení v pohostinství byla stoprocentně nekuřácká, je jen malou součástí širšího spektra našich plánů,“ uvedlo hrabství v oficiálním prohlášení s tím, že udělování mimořádných licencí není nijak časově ohraničené a rozhodnutí jsou jen v kompetencích městských rad.
„Úkolem radních by nemělo být nutit kuřáky, aby přestali kouřit. Zejména rozšířením zákazu kouření uvnitř budov a ve všech venkovních prostorách, kde nehrozí žádné zdravotní riziko ani pro nekuřáky,“ prohlásil Clark a radním navrhl, aby se zabývali spíše dopady pandemie na obyvatele. Konkrétně zmínil problémy s bydlením a nezaměstnanost.