reklama

Zákaz spalovacích motorů do roku 2035? EU si koleduje o p*ůser, míní Vondra

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se ostře vymezil proti plánu Evropské unie, která by chtěla od roku 2035 zakázat nové vozy se spalovacími motory. „Nikdy pro ten nesmyslný návrh ruku nezvednu. Greta zafungovala. V Evropské komisi se zbláznili,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Evropská komise chce v budoucnu umožnit prodej jen vozů bez emisí. Skončil by tak prodej automobilů, které jezdí na naftu či benzín. Podle aktuálních plánů k tomu má dojít v roce 2035. Mnoho českých politiků však plán kritizuje, mezi nimi je i europoslanec Alexandr Vondra.

„Nikdy pro ten nesmyslný návrh ruku nezvednu. Doplatí na to především střední třída, která si elektromobily nebude moct dovolit. Čína bude přitom emise dál zvyšovat. Greta (Thunbergová, švédská klimatická aktivistka, pozn. red.) zafungovala. V Evropské komisi se zbláznili a koledují si o p*ůser, který se proti EU obrátí. Výsledkem budou sociální nepokoje,“ uvedl.

Sám by si elektromobil dovolit mohl, přesto stále jezdí autem na benzín. „Elektromobil by mi byl k ničemu. Jezdím z Česka do Štrasburku (na jednání Evropského parlamentu, pozn. red.) zhruba šest hodin, elektromobilem bych jel dvanáct,“ řekl. Vondra však není proti elektromobilitě celoplošně.

Chce to více času

Elektromobily by v budoucnu částečně podporoval v městském prostředí. „Začal bych u taxíků, České pošty či u hromadné dopravy. V těchto ohledech má stát páky a nešlo by o zbídačení obyvatelstva,“ vysvětlil.

Ohledně globálnějšího zavedení elektromobilů je podle Vondry třeba dát celé věci více času a prostor soutěže mezi jednotlivými automobilkami. Kromě elektromobility by také věnoval stejnou pozornost dalším alternativám, jako je například ježdění na vodík či plyn.

Vondra rovněž ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že si zastánci plánu do jisté míry i protiřečí, protože těžba lithia, která je pro výrobu elektromobilů nezbytná, má také dopady na životní prostředí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Adéla Elbel: Dcera má covidový syndrom. Očkujte své děti, tohle už nechci nikdy zažít

Dceru populární stand-up komičky, herečky a překladatelky Adély Elbel postihl multisystémový zánětlivý syndrom (PIMS), který zpravidla souvisí s nákazou koronavirem. Nemoc se projevila horečkami, křečemi v břiše a velkou únavou, uvedla Elbel na sociálních sítích. Ve svém příspěvku apelovala na rodiče, aby si dávali pozor a nechali své děti očkovat proti covidu. „Tohle se svým dítětem fakt nechci už nikdy zažít,“ podotkla na Facebooku.

reklama