Ekologická organizace Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví a plechovek. Na úterním happeningu na Malostranském náměstí v Praze ekologové upozornili na naléhavost zavedení zálohového systému. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) následně serveru Aktuálně.cz řekl, že není reálné, aby Sněmovna zákon do podzimních voleb projednala.
Pokud Česko zákon o zálohování PET lahví a plechovek nepřijme do podzimních voleb, hrozí podle organizace Greenpeace, že bude projednávání odloženo o několik let. Mezitím budou stovky milionů obalů dál končit v přírodě, na skládkách nebo ve spalovnách, řekli zástupci organizace.
ČTĚTE TAKÉ: Spor v koalici. Ekologie, či obrana? Falešné dilema, míní Nerudová. Černochová klima odsouvá
„Pokud zákon neprojde do podzimních voleb, hrozí nejen ekologické škody, ale i finanční sankce za nesplnění evropských recyklačních cílů. Každý, kdo bude zálohový systém odmítat, nebo přijetí zákona obstruovat, ponese za tyto pokuty politickou zodpovědnost,“ řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Lidé měli na místě možnost podepsat petici a poslat e-mail předsedům politických stran a jejich poslaneckých klubů s výzvou, aby zákon o zálohách neodkládali. Výzvu s názvem Plast je past, která požaduje co nejrychlejší schválení a ratifikaci Globální plastové úmluvy a podporu zavedení zálohového systému na PET a hliník v Česku, podepsalo k úternímu dni přes 30 000 lidí.
Zálohování PET lahví měla Sněmovna projednávat naposledy koncem března na mimořádné schůzi, poslanci ale návrh programu schůze tehdy zamítli. Ještě dříve Sněmovna nedokončila ani první kolo projednávání novely, kterou chce vláda zavést zálohování. „Pokud zákon neprojednají nyní, hrozí, že celý proces bude odložen o několik let. Zálohování nesmí dál čekat,“ uvedl Hrábek.
Hladík: Není to reálné stihnout
„Vzhledem k tomu, jak Sněmovna vypadá půl roku před volbami, si myslím, že už bohužel není reálné, aby tento zákon projednala. Já jsem z toho smutný. Je to špatná zpráva pro obce, obchodníky i průmysl,“ řekl v úterý ministr Hladík serveru Aktuálně.cz. Opozice by podle něj projednání zablokovala. Zálohování však také podle Hladíka nemá jednoznačnou podporu ani ve vládní koalici. „Není tady úplná jednota v klubech STAN a ODS. Nemyslím si, že je to otázka většiny poslanců, ale přesto tady není úplný soulad,“ dodal.
Hladík už dříve řekl, že zálohování plastových nápojových lahví má zvýšit míru recyklace a omezit množství odpadu v přírodě. Připomněl, že unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. Česko se pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u plechovek. Pokud sněmovna do dvou let zálohování neschválí, Česko bude muset přijmout evropskou legislativu bez vlastních úprav, řekl Hladík Aktuálně.cz.
Zálohy na plastové lahve i plechovky
Zálohy mají být zavedeny na plastové lahve s nealkoholickými nápoji o objemu 0,1 až tři litry a na alkoholické nápoje do 15 procent alkoholu. Dále pro všechny plechovky s nealkoholickými nápoji o objemu 0,1 až jeden litr a na nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu. Zálohovat se nebudou obaly na mléko a mléčné výrobky. Celkově by podle ministerstva mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek.
Proti zálohování měly výhrady ministerstvo průmyslu a obchodu, organizace samospráv či Svaz průmyslu a dopravy. Ministerstvo průmyslu se spolu s kraji obávalo ekonomických dopadů na podnikatele a obce. Kritici argumentují tím, že zavedení povinného zálohového systému zvýší náklady a bude komplikovat stávající systém třídění odpadu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Většina rodin má podpojištěnou domácnost. Zapomínají na zásadní fakt, varují experti