Zažijte vesmír jako nikdy předtím: Pražské planetárium se stane světovým unikátem

Pražská hvězdárna a planetárium míří na světovou špičku díky probíhající rekonstrukci. Pod vedením ředitele Jakuba Rozehnala se budova mění na moderní kosmické centrum s unikátní technologií LED kopule, která přinese dechberoucí zážitky. Co všechno návštěvníky čeká?

Pražské planetárium, které se nachází ve Stromovce, patří mezi největší svého druhu na světě. Bylo otevřeno v roce 1960 a od té doby slouží jako klíčový bod popularizace astronomie a vědy. V jeho kopuli o průměru 23,5 metru probíhají projekce noční oblohy i vzdáleného vesmíru, což přitahuje návštěvníky všech věkových kategorií. Planetárium je součástí organizace Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy, která zahrnuje i Štefánikovu hvězdárnu na Petříně a hvězdárnu v Ďáblicích, nyní fungující pod značkou Planetum.

V současné době prochází planetárium rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnuje instalaci inovativní technologie LED Dome. Tato technologie, využívající více než 45 milionů LED diod, nahradí tradiční projekční systémy a nabídne obraz s nevídanou ostrostí a kontrastem. Projekce bude tak realistická, že návštěvníci získají pocit 3D vnímání bez potřeby speciálních brýlí. Změna zahrnuje i nové výstavní prostory, úpravu vzduchotechniky a ekologické prvky, jako je ukládání tepla do zemních vrtů pro jeho následné využití​. „V tuto chvíli jsme ve fázi maximálního chaosu,“ říká ředitel Jakub Rozehnal. „Budova je rozbourána od střechy po suterén, ale již instalujeme první LED panely a připravujeme rozšíření prostor pro návštěvníky.“

Unikátní technologie LED kopule

Hlavním lákadlem bude zcela nová LED kopule, první svého druhu na světě. „Kopule je složena z 4,5 milionu LED diod, které umožňují kontrast a ostrost obrazu, jaké nejsou běžnou projekcí dosažitelné,“ popisuje Rozehnal. Tato technologie přinese neuvěřitelné zážitky: „Obloha bude působit tak realisticky, že se budete cítit jako pod skutečnou noční oblohou.“

Větší prostory pro návštěvníky

Od svého vzniku v roce 1960 planetárium prošlo několika modernizacemi, včetně instalace projektoru Cosmorama v roce 1991, který se stal posledním funkčním zařízením svého druhu. Nové technologie a rozšíření výstavních ploch zdvojnásobí kapacitu návštěvníků a umožní pořádání nových typů vzdělávacích programů.

Rekonstrukce zahrnuje i výrazné rozšíření interiéru. „Vytváříme zcela nové prostory, které nebyly v šedesátileté historii planetária nikdy přístupné veřejnosti, včetně částí protiatomových krytů,“ vysvětluje ředitel. Cílem je přizpůsobit planetárium vyššímu počtu návštěvníků a zajistit jejich pohodlí.

Investice do budoucnosti

Celý projekt přijde na 300 milionů korun, přičemž polovina částky jde na samotnou LED technologii. „Je to investice, která nejen baví, ale i vzdělává. Naše kosmické programy mohou vychovat novou generaci vědců a inženýrů,“ uzavírá Rozehnal v pořadu Interview PLUS.

Otevíráme na jaře 2025

Po rekonstrukci, která by měla být dokončena na jaře 2025, se Pražské planetárium zařadí mezi světovou špičku. Kromě tradičních astronomických projekcí bude možné obdivovat nové multimediální show a interaktivní výstavy. Ambicí je nejen bavit, ale také vzdělávat nové generace vědců a inženýrů v oblasti kosmického výzkumu​. Jak říká ředitel: „Chceme, aby lidé odcházeli s pocitem, že byli na nejlepší hvězdné show svého života.“

Pokud hledáte unikátní zážitek spojený s poznáváním vesmíru, návštěva zmodernizovaného planetária by měla být rozhodně na vašem seznamu.

Tagy:
vesmír rekonstrukce technologie LED Stromovka věda a technika Planetárium Praha Štefánikova hvězdárna