Zdechněte, křičel žhář z Kjóta na animátory. Dostal trest smrti za masovou vraždu 36 lidí

Trest smrti. Tak zněl čtvrteční rozsudek za žhářský útok na studio animovaného filmu v Kjótu v roce 2019, při němž zemřelo 36 lidí a další tři desítky byly zraněny. Dnes pětačtyřicetiletý Šindži Aoba vypovídal před soudem na invalidním vozíku a v teplákové soupravě. Již dříve měl před justicí vyjádřit lítost nad masovou vraždou a nechal se slyšet, že je na trest smrti připraven. Kyoto Animation patří mezi nejpopulárnější studia v Japonsku.

Aoba v červenci 2019 vešel do budovy zmíněného renomovaného studia, kde polil vchod budovy benzinem a následně ji zapálil. Podle výpovědi svědků u toho křičel: „Zdechněte!“ Vyšetřovatelům později tvrdil, že se studio dopustilo plagiátorství a ukradlo mu jeho dílo, což prokuratura označila za „falešnou představu“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Důchodci hrozí roky vězení v Dubaji: Zatímco hlídal vnučku, požádal sousedy o ztišení večírku

Obžaloba požadovala pro muže, který sám utrpěl těžké popáleniny a téměř rok se léčil, trest smrti. Obhajoba chtěla, aby byl Aoba, který se k činu doznal, kvůli údajné psychické poruše zproštěn viny. Soud se ale nakonec přiklonil na stranu obžaloby, když muže shledal vinným z vražd a dalších trestných činů.

V Japonsku, kde jsou podobné násilné činy výjimečné, útok vyvolal velký šok a smutek a rezonoval i v zahraničí, kde má studio řadu fanoušků. Budova, kde se tragédie odehrála, šla nakonec k zemi. Dodnes se ale místo stalo poutním místem pro fanoušky animovaných seriálů a filmů, kteří zavražděným pracovníkům „KyoAni“ věnují alespoň tichou vzpomínku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Matka si od soudu vyslechla trest za vraždu novorozeněte. Dítě porodila do záchodové mísy, nepřežilo.

Tagy: