reklama

Jestli podvody v Bělorusku tolerujeme, děláme si legraci sami ze sebe, říká Zdechovský

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí poprvé připustil opakování prezidentských voleb, jejichž výsledky rozpoutaly v zemi masivní demonstrace. Nejprve se ale podle Lukašenka musí změnit ústava. O tom, jak se bude situace v Bělorusku nadále vyvíjet, diskutovali v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Ivan David (SPD).

reklama

O dění v Bělorusku bude v úterý jednat Bezpečnostní rada státu české vlády. Podle Zdechovského je zapotřebí, aby Česko Lukašenkův režim jasně odsoudilo. „Situace je jasná, volby neproběhly regulérním způsobem, těch důkazů je mnoho. My se nechceme vměšovat do záležitostí Běloruska, ale chceme vzkázat tamním demokratickým silám, že je podporujeme a chceme, aby se prezidentské volby opakovaly,“ pronesl Zdechovský v pořadu 360° Terezie Tománkové.

„Je potřeba, aby byla vyslyšena síla hlasu těch 220 tisíc demonstrujících lidí. Kdybychom podvody v Bělorusku tolerovali, to bychom si udělali srandu sami ze sebe,“ dodal europoslanec.

Zdechovskému ale kontroval David, podle něj by neměla být vláda v souzení Běloruska tak zbrklá. „Jsem přesvědčen, že Bezpečnostní rada státu by se měla stavět k situaci zdrženlivě a měla by počkat na další vývoj. Pokud Zdechovský míní, že došlo k nějakým pochybením, je potřeba je jmenovat. Nestačí konstatovat, že jich bylo obrovské množství, je potřeba je doložit,“ řekl europoslanec SPD. „To, že došlo po volbách v Bělorusku k násilnostem, je potřeba odsoudit. Ale není to důkaz o nelegitimních volbách, ale o chování sil, které mají být pořadkové,“ doplnil.

Pan kolega a celé SPD by se měli sejít s běloruskou opozicí

Zdechovský ale s Davidem nesouhlasí. „Slepec není ten, kdo nevidí, ale ten, kdo nechce vidět. A to u vás platí dvojnásob,“ sdělil směrem k europoslanci SPD. „Myslíte si, že Lukašenko nepozval mezinárodní pozorovatele, protože chtěl demokratické volby? Vždyť to bylo neskutečné. Pan kolega a celé SPD by se měli sejít s běloruskou opozicí a mohli by si říct, jak se dělá opozice v nedemokratickém státu,“ řekl Zdechovský.

Podle něj ani nové volby nic nezmění, pokud proběhnou podle starých pořádků. „Jsou tu ale na stole cílené sankce proti režimu, například zákaz cestování lidí navázaných na Lukašenkův režim, případně zmrazení jejich kont,“ uzavřel Zdechovský. Evropská unie bude o situaci v Bělorusku a možných sankcích jednat ve středu.

Tagy:
prezidentské volby Bělorusko opozice Alexandr Lukašenko Tomáš Zdechovský protesty Ivan David

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama