reklama

Jestli podvody v Bělorusku tolerujeme, děláme si legraci sami ze sebe, říká Zdechovský

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí poprvé připustil opakování prezidentských voleb, jejichž výsledky rozpoutaly v zemi masivní demonstrace. Nejprve se ale podle Lukašenka musí změnit ústava. O tom, jak se bude situace v Bělorusku nadále vyvíjet, diskutovali v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Ivan David (SPD).

reklama

O dění v Bělorusku bude v úterý jednat Bezpečnostní rada státu české vlády. Podle Zdechovského je zapotřebí, aby Česko Lukašenkův režim jasně odsoudilo. „Situace je jasná, volby neproběhly regulérním způsobem, těch důkazů je mnoho. My se nechceme vměšovat do záležitostí Běloruska, ale chceme vzkázat tamním demokratickým silám, že je podporujeme a chceme, aby se prezidentské volby opakovaly,“ pronesl Zdechovský v pořadu 360° Terezie Tománkové.

K tématu

„Je potřeba, aby byla vyslyšena síla hlasu těch 220 tisíc demonstrujících lidí. Kdybychom podvody v Bělorusku tolerovali, to bychom si udělali srandu sami ze sebe,“ dodal europoslanec.

Zdechovskému ale kontroval David, podle něj by neměla být vláda v souzení Běloruska tak zbrklá. „Jsem přesvědčen, že Bezpečnostní rada státu by se měla stavět k situaci zdrženlivě a měla by počkat na další vývoj. Pokud Zdechovský míní, že došlo k nějakým pochybením, je potřeba je jmenovat. Nestačí konstatovat, že jich bylo obrovské množství, je potřeba je doložit,“ řekl europoslanec SPD. „To, že došlo po volbách v Bělorusku k násilnostem, je potřeba odsoudit. Ale není to důkaz o nelegitimních volbách, ale o chování sil, které mají být pořadkové,“ doplnil.

Pan kolega a celé SPD by se měli sejít s běloruskou opozicí

Zdechovský ale s Davidem nesouhlasí. „Slepec není ten, kdo nevidí, ale ten, kdo nechce vidět. A to u vás platí dvojnásob,“ sdělil směrem k europoslanci SPD. „Myslíte si, že Lukašenko nepozval mezinárodní pozorovatele, protože chtěl demokratické volby? Vždyť to bylo neskutečné. Pan kolega a celé SPD by se měli sejít s běloruskou opozicí a mohli by si říct, jak se dělá opozice v nedemokratickém státu,“ řekl Zdechovský.

Podle něj ani nové volby nic nezmění, pokud proběhnou podle starých pořádků. „Jsou tu ale na stole cílené sankce proti režimu, například zákaz cestování lidí navázaných na Lukašenkův režim, případně zmrazení jejich kont,“ uzavřel Zdechovský. Evropská unie bude o situaci v Bělorusku a možných sankcích jednat ve středu.

Tagy: prezidentské volby Bělorusko opozice Alexandr Lukašenko Tomáš Zdechovský protesty 360° Ivan David

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama