Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

„Máme matematickou jistotu, že zdravotníky čekají pekelné Vánoce, protože i kdyby se stal zázrak a už se nikdo nenakazil, bude pacientů v nemocnicích v následujících dvou až třech týdnech jenom přibývat,“ varoval šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Ve vážném stavu leží na jednotkách intenzivní péče skoro tisíc lidí, a tak se čeká, zda zaberou přísná opatření. „Vidíme určité zpomalení v posledních dnech, ale to ještě nemusí vůbec nic znamenat. Epidemie se přelévá z Moravy do Čech,“ vysvětlil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vláda zrušila adventní trhy, omezila otevírací dobu restaurací i hromadné akce, kam může pouze 100 lidí. Epidemie v Česku ale pokračuje. „Predikce je, že by se to snad mohlo lámat někdy kolem Vánoc,“ uvedl ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Například evoluční biolog Jaroslav Flegr by proto byl přísnější a zakázal hromadné akce nad 15 lidí.

Vrátí se nemocnice v únoru do normálu?

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) záleží na každém, jak bude opatření dodržovat a kolik bude mít sociálních kontaktů. Pokud se ale epidemii do Vánoc skutečně povede zkrotit, v únoru už by se nemocnice mohly vrátit ke klasickým operacím.

Lidé čekají hlavně na výměny kolenních nebo kyčelních kloubů, operace očí nebo žlučníku. „Pokud na nás virus zase nevymyslí nějakou dramatickou zápletku, myslím, že v jarních měsících bychom se už mohli při výrazném proočkování, o které se většina z nás snaží, dostat zase na běžný provoz,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Teď ale není jisté vůbec nic. Experti mají obavy z vysoce nakažlivé varianty omikron. A ta může pořádně zamíchat kartami.

Tagy: