Potraviny kvůli Green Dealu zdraží, varují prodejci. Jen hledání alibi, odmítl Výborný

Drahé jídlo kvůli regulacím z EU

Připravte se na postupné zdražování potravin, varují zástupci vesnických prodejen i supermarketů. Důvodem mají být evropské regulace, které vychází z takzvané Zelené dohody, tedy Green Dealu. Poradce premiéra Štěpán Křeček dokonce odhaduje, že by potraviny mohly v příštích letech zdražit o desítky procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) jde ale jen o hledání alibi.

Byrokracie, která na nás míří z Bruselu, je neúnosná, stěžují si zástupci malých vesnických prodejen. „Je tam spousta věcí, které budou muset dělat jednotliví podnikatelé v rámci svých provozů, které jim nepřinesou větší výkon a efektivitu. Přinese to jen náklady a ty budou muset přenést do ceny svých výrobků a služeb,“ varoval předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žebříček nejhorších jídel světa. Umístily se i tři české pokrmy, vévodí skandinávská kuchyně

Jde třeba o nefinanční reporting ESG, jehož součástí je i vykazování uhlíkové stopy jednotlivých produktů. Od příštího roku začne platit i nařízení o odlesňování, kdy prodejci budou mít povinnost před uvedením výrobků na trh ověřit, že tyto produkty nejsou spojeny s odlesňováním kdekoliv na světě. „Opatření jdou postupně a nabalují se, ale trvají mnoho let. Takže ve finále budou potraviny v Evropě výrazně dražší o desítky procent,“ potvrdil poradce premiéra Štěpán Křeček.

Zástupci supermarketů se naopak obávají obalové revoluce, která vychází z evropského nařízení. To požaduje, aby do deseti let byly všechny obaly recyklovatelné. „Bude docházet ke zdražování. Obecně od covidu obaly masivně zdražují,“ souhlasí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Mně hrozně chybí to, že politici nemají odvahu si stoupnout před své občany a říct, že všechna tato opatření, která chystají, jim zdraží potraviny, služby a tak dále,“ posteskl si Březina.

Jen alibi, argumentuje Výborný

Jenže podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) si obchodníci vytváří jen alibi pro zvyšování cen. Sám ovšem připouští, že Evropská komise musí jednotlivá opatření znovu přezkoumat. „Odmítám ale, aby to někdo používal jako alibi k tomu, že tady jsou drahé potraviny a že třeba ziskové marže řetězců jsou víc než dvojnásobné než stejných řetězců například v Německu,“ argumentuje ministr zemědělství Výborný.

„Musíme se vzpamatovat a začít dělat radikálnější škrty. Jak na úrovni Evropy, tak i na úrovni členských zemí a nezavádět slepě všechno to, co mi v Evropě doporučí nebo někdy i nařídí,“ apeluje naopak stínový premiér Karel Havlíček (ANO).

Před zdražováním kvůli evropské regulaci varovala loni na podzim i Potravinářská komora, která sdružuje zpracovatele potravin.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Chorvati tvrdě bojkotují řetězce kvůli drahotě. Experti popsali, jestli by mohli uspět i Češi

Tagy:
jídlo Německo Evropa ekonomika politika zdražování Brusel Marek Výborný makroekonomie obaly Zelená dohoda pro Evropu marže Pavel Březina produkty a služby ekonomika, obchod a finance spotřební zboží nápoje a potraviny