Takhle vypadá Babišova rezidence ve Francii. Zelení natočili luxusní nemovitosti dronem

Andrej Babiš měl v roce 2009 nakoupit přes offshorové firmy luxusní nemovitosti ve Francii.

Zelení ve Francie natočili luxusní domy spojené s Babišem

Spolupředseda Strany zelených Michal Berg se vydal na jihovýchodní pobřeží Francie, kde pořídil videozáznamy luxusních nemovitostí. Ty měl premiér Andrej Babiš (ANO) na základě zjištění mnoha investigativních novinářů nakoupit v roce 2009 přes takzvané offshorové firmy. Předseda vlády ale veškerá podezření popírá. Připustil však, že se zmiňovaný majetek pravděpodobně nachází ve svěřeneckých fondech.

„Andrej Babiš při nákupu nemovitostí použil metody, které používají mafiáni či drogoví dealeři při praní špinavých peněz,“ tvrdil Michal Berg v pořízeném videu. Na záběrech je vidět i honosné sídlo Château Bigaud.

„Kdy tyto své luxusní majetky věnujete českému státu, aby se zde mohli rekreovat zdravotnice a zdravotníci, kteří nesli obrovskou nálož během covidové krize? Tu jste vy a vaše vláda absolutně nezvládli. Spravedlnosti se sice asi nevyhnete, ale alespoň ty vaše majetky budou někomu k užitku,“ vzkázal Babišovi spolupředseda Zelených.

Poté se snažil vysvětlit, proč se na místo v zelené mikině s kamerou a dronem vůbec vydal: „Proč jsme tu zrovna my Zelení? Je to z důvodu, že některé další strany mají v problematice praní špinavých peněz či daňových rájů samy máslo na hlavě.“

Berg poté zkritizoval europoslance z ODS, kteří se podle něj v době projednávání souvisejících zákonů na evropské úrovni „příliš nepřetrhli“. Video pak končí výzvou pro diváky, aby během sněmovních voleb volili Stranu zelených.

Novináři v rámci projektu Pandora Papers viní politiky a celebrity z podezřelých transakcí a využívání offshorových firem, což jsou společnosti sídlící v daňových rájích, ale podnikající například v Česku. V seznamu zmíněných jmen figuruje kromě jména Babiše dalších více než 300 Čechů.

Premiér: Jde o spiknutí

Informacemi z Pandora Papers se zabývá i česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). I když Babiš připustil, že postup, kterým před 12 lety nakupoval nemovitosti ve Francii, nebyl vhodný pro politika, odmítá, že by vlastnil nějaký offshore či se dopustil praní peněz.

Premiér se také důrazně ohradil vůči podezřením, že by porušil zákon. Podle něj jde o spiknutí, za kterým stojí podnikatel Zdeněk Bakala a které má poškodit hnutí ANO před sněmovními volbami. Babiš sám prozradil, že se jeho nemovitosti ve Francii pravděpodobně nachází ve svěřeneckých fondech.

Zprávu Pandora Papers převzala média po celém světě. „Jde o zatím poslední trapas pro bývalého oligarchu, který prý vstupoval do politiky, aby bojoval proti korupci,“ uvedl například britský deník The Guardian.

Tagy: