reklama

Babiš půjčil sám sobě. Dělal něco nepochopitelného a nechce to vysvětlit, říká novinářka

Do objasňování kauzy Pandora Papers, ve které figuruje i premiér Andrej Babiš (ANO), jsou celosvětově zapojeny stovky novinářů. „Víme, že dělal něco nepochopitelného, a zároveň víme, že se mu to nechce vysvětlovat,“ řekla o Babišovi novinářka Hana Čápová z webu Investigace.cz, který se na případu za Českou republiku podílí. Premiér popírá, že by vlastnil nějaký offshore či se dopustil praní peněz. Také se důrazně ohradil vůči podezřením, že by porušil zákon.

reklama

„Premiérovo jednání nevypadá logicky a je nesrozumitelné. Není mi jasné, proč když v roce 2009 Andrej Babiš zakládal offshorové firmy, si ty nemovitosti nekoupil napřímo. Je tu velká spousta otázek. Nevíme, odkud pocházelo těch 15 milionů eur (v té době přes 380 milionů korun),“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS novinářka z Investigace.cz Hana Čápová.

Podle ní Babiš de facto poskytl půjčku sám sobě. „Víme, že dělal něco nepochopitelného, a zároveň víme, že se mu to nechce vysvětlovat,“ dodala. Investigativní novináři oslovili Babiše už 16. září, odpověď však nedostali.

Otázky bez odpovědí

„Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů ho poté poprosilo o rozhovor, na to jsme také nedostali odpověď. Následně dostal pan premiér třístránkový seznam, bylo tam 18 otázek, které byly velmi konkrétní a ze všech možných pohledů se vztahovaly na tuto nepochopitelnou transakci. Ani na tento seznam dotazů nepřišla žádná odpověď,“ uvedla Čápová.

Skupina novinářů se pak pokoušela akreditovat na tiskovou konferenci v Ústí nad Labem, která proběhla 29. září. Kromě Babiše na ní vystoupil také maďarský premiér Viktor Orbán, který byl tou dobou na diplomatické návštěvě v České republice.

„Nejdřív nám bylo řečeno z úřadu vlády, že v akreditaci žádný problém není. Pak nám začaly chodit zprávy, že akreditace z kapacitních důvodů není možná,“ tvrdí Čápová. Zástupci z projektu Investigace.cz nebyli zdaleka jedinými novináři, kterým nebyl umožněn vstup.

Zúčastnit se nemohli ani zástupci z německého týdeníku Die Zeit či francouzského listu Le Monde. Spekulacím, že problémem nemusely být kapacitní důvody, nahrává i fakt, že se tiskové konference mohli zúčastnit někteří novináři, kteří akreditaci ani neměli.

Premiér vinu popírá

Informacemi z Pandora Papers se bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). I když Babiš připustil, že postup, kterým před 12 lety nakupoval nemovitosti ve Francii, nebyl vhodný pro politika, zároveň odmítá, že by vlastnil nějaký offshore či se dopustil praní peněz. Také se důrazně ohradil vůči podezřením, že by porušil zákon.

„Samozřejmě, politik si to nemůže dovolit, ale já jsem tu transakci dělal před 12 lety. Bylo to doporučení realitní kanceláře. Doporučila to koupit přes advokáta. Není to nic nelegálního,“ prohlásil premiér.

Zveřejněné informace pokládá Babiš za pokus o očernění své osoby a o ovlivnění voleb. „Je to stejné jako v roce 2017. Tehdy jsem byl obviněn stejnou partou, tedy panem Bakalou, který to celé organizoval, že nemám transparentní peníze na dluhopisy. Já si tehdy nechal udělat audit, abych veřejnosti ukázal, že je to lež. Původ peněz jsem prokázal. Chápu, že je před volbami, že se to znovu opakuje,“ řekl Babiš CNN Prima NEWS.

Zprávu Pandora Papers převzala média po celém světě. „Jde o zatím poslední trapas pro bývalého oligarchu, který prý vstupoval do politiky, aby bojoval proti korupci,“ uvedl například britský deník The Guardian.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama