reklama

Babiš půjčil sám sobě. Dělal něco nepochopitelného a nechce to vysvětlit, říká novinářka

Do objasňování kauzy Pandora Papers, ve které figuruje i premiér Andrej Babiš (ANO), jsou celosvětově zapojeny stovky novinářů. „Víme, že dělal něco nepochopitelného, a zároveň víme, že se mu to nechce vysvětlovat,“ řekla o Babišovi novinářka Hana Čápová z webu Investigace.cz, který se na případu za Českou republiku podílí. Premiér popírá, že by vlastnil nějaký offshore či se dopustil praní peněz. Také se důrazně ohradil vůči podezřením, že by porušil zákon.

reklama

„Premiérovo jednání nevypadá logicky a je nesrozumitelné. Není mi jasné, proč když v roce 2009 Andrej Babiš zakládal offshorové firmy, si ty nemovitosti nekoupil napřímo. Je tu velká spousta otázek. Nevíme, odkud pocházelo těch 15 milionů eur (v té době přes 380 milionů korun),“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS novinářka z Investigace.cz Hana Čápová.

Podle ní Babiš de facto poskytl půjčku sám sobě. „Víme, že dělal něco nepochopitelného, a zároveň víme, že se mu to nechce vysvětlovat,“ dodala. Investigativní novináři oslovili Babiše už 16. září, odpověď však nedostali.

Otázky bez odpovědí

„Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů ho poté poprosilo o rozhovor, na to jsme také nedostali odpověď. Následně dostal pan premiér třístránkový seznam, bylo tam 18 otázek, které byly velmi konkrétní a ze všech možných pohledů se vztahovaly na tuto nepochopitelnou transakci. Ani na tento seznam dotazů nepřišla žádná odpověď,“ uvedla Čápová.

Skupina novinářů se pak pokoušela akreditovat na tiskovou konferenci v Ústí nad Labem, která proběhla 29. září. Kromě Babiše na ní vystoupil také maďarský premiér Viktor Orbán, který byl tou dobou na diplomatické návštěvě v České republice.

„Nejdřív nám bylo řečeno z úřadu vlády, že v akreditaci žádný problém není. Pak nám začaly chodit zprávy, že akreditace z kapacitních důvodů není možná,“ tvrdí Čápová. Zástupci z projektu Investigace.cz nebyli zdaleka jedinými novináři, kterým nebyl umožněn vstup.

Zúčastnit se nemohli ani zástupci z německého týdeníku Die Zeit či francouzského listu Le Monde. Spekulacím, že problémem nemusely být kapacitní důvody, nahrává i fakt, že se tiskové konference mohli zúčastnit někteří novináři, kteří akreditaci ani neměli.

Premiér vinu popírá

Informacemi z Pandora Papers se bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). I když Babiš připustil, že postup, kterým před 12 lety nakupoval nemovitosti ve Francii, nebyl vhodný pro politika, zároveň odmítá, že by vlastnil nějaký offshore či se dopustil praní peněz. Také se důrazně ohradil vůči podezřením, že by porušil zákon.

„Samozřejmě, politik si to nemůže dovolit, ale já jsem tu transakci dělal před 12 lety. Bylo to doporučení realitní kanceláře. Doporučila to koupit přes advokáta. Není to nic nelegálního,“ prohlásil premiér.

Zveřejněné informace pokládá Babiš za pokus o očernění své osoby a o ovlivnění voleb. „Je to stejné jako v roce 2017. Tehdy jsem byl obviněn stejnou partou, tedy panem Bakalou, který to celé organizoval, že nemám transparentní peníze na dluhopisy. Já si tehdy nechal udělat audit, abych veřejnosti ukázal, že je to lež. Původ peněz jsem prokázal. Chápu, že je před volbami, že se to znovu opakuje,“ řekl Babiš CNN Prima NEWS.

Zprávu Pandora Papers převzala média po celém světě. „Jde o zatím poslední trapas pro bývalého oligarchu, který prý vstupoval do politiky, aby bojoval proti korupci,“ uvedl například britský deník The Guardian.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama