reklama

Holcát: Konzilium říká, že prezident je duševně schopný, fyzicky však nikoli

„Myslím, že máme právo vědět, jak je prezident na tom. Konzilium má dát jen rámcový obraz ohledně zdravotního stavu, ale nemělo by jít do detailu. Konzilium nám říká, že je duševně schopný, ale ne fyzicky schopný,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Motole a bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát, který byl v minulosti členem konzilia všech tří českých prezidentů.

reklama

Lékařské konzilium v pátek oznámilo, že prezident Miloš Zeman potřebuje hospitalizaci a není zcela práceschopný. Sama hlava státu po dlouhé době také veřejně promluvila. Demisi vlády přijme a jmenuje nového premiéra. Pracovat tedy bude. „Situace ohledně prezidenta se zlepšila. Řeklo nám to i konzilium. Je správné, že sdělilo, jak situace vypadá. Prezident má řadu povinností. Myslím, že není schopen absolvovat pochody nastoupených jednotek a účastnit se oslav, ale je schopen podepisovat určité věci a jmenovat vládu,“ uvedl Holcát.

„V současné době učinil projev, je tedy schopen orientovat se v situaci, podepisovat a jmenovat vládu. Samozřejmě ale asi není schopen vstát z postele a jít jmenovat vládu fyzicky,“ doplnil.

Duševně schopný, fyzicky nikoliv

Během rozhovoru na CNN Prima NEWS také padla otázka, zda prezident může úřadovat z nemocnice. „U prezidenta a u vysokých státních orgánů je to úplně jinak a samozřejmě může,“ má jasno lékař.

Podle Holcáta musí konzilium zachovávat určitou mlčenlivost ohledně zdravotního stavu pacienta. „U státníků je to složitější. Myslím, že máme právo vědět, jak je na tom. Konzilium má dát jen rámcový obraz ohledně zdravotního stavu, ale nemělo by jít do detailu. Konzilium nám říká, že je duševně schopný, ale ne fyzicky schopný,“ vysvětlil exministr zdravotnictví.

„Je absurdní, že by pacient nesouhlasil s výroky konzilia. Nemusí ale souhlasit se zveřejněním. Je možné se domluvit. Vždycky jsme se s prezidenty domlouvali, nakonec i s Milošem Zemanem v roli premiéra a později i prezidenta,“ dodal.

Ani lékaři nevědí, co bude

Holcát uvedl, že Zeman, ale i jeho předchůdci Václav Klaus a Václav Havel byli ke zveřejňování informací otevření. „Vyjadřovali jsme i to, jak se cítí – pan prezident se cítí dobře, spal dobře. Někdy konzilia, respektive tiskové zprávy byly každý den. Třeba u Václava Havla. I on nám říkal, co můžeme říct a co ne,“ vzpomínal Holcát.

„Prezident by měl být na takové výši, aby připustil, že by měl informovat širokou veřejnost o tom, jaký je jeho stav. Samozřejmě v případě, že je při vědomí a může komunikovat. Má zkušenost je, že tomu tak vždycky bylo,“ doplnil.

Situace se ale nedávno změnila. Kolem poslední a předposlední hospitalizace Zemana panovalo ticho po pěšině a informací o zdravotním stavu prezidenta se veřejnosti nedostávalo. „Byla to škoda, protože potom vznikají dohady a fámy. Musíme si uvědomit, že jeho stav byl vážnější, byl na JIP. Proto nebyla vyjádření jednoznačná, nicméně určitá chyba to byla,“ sdělil Holcát.

„Nedá se říct jaké budou další týdny a měsíce. Podle mě to nevědí ani lékaři,“ dodal exministr zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama