reklama

Zeman má stále výhrady k jednomu adeptovi, potvrdil Fiala. Po jmenování chválil očkované

Petr Fiala (ODS) na své první tiskové konferenci v roli předsedy vlády potvrdil, že Miloš Zeman má i nadále výhrady k jednomu z uchazečů o ministerský post. Krátce po svém jmenování též poděkoval zdravotníkům za jejich boj proti pandemii, za hustého sněžení před branou lánského zámku nabádal lidi k očkování.

reklama

Jen pár desítek minut před tím stál tváří v tvář prezidentu Miloši Zemanovi, vzhledem k aktuálnímu nakažení hlavy státu covidem je dělil plexisklový box. To podstatné však proběhlo i za improvizovaných podmínek: Petr Fiala byl v neděli 28. listopadu jmenován novým předsedou vlády.

Krátce poté se pak premiérově v nové roli postavil před novináře.

V první řadě ocenil prezidenta Zemana, že se i za současného zdravotního stavu pokouší najít způsob, jak se setkat a pobavit s kandidáty na ministerská místa. Zeman jej prý ujistil, že kolečko s uchazeči zahájí už v pondělí.

„Podstatné je, že rozhovory proběhnou tak, aby nejpozději 13. prosince skončily,“ zdůraznil Fiala. „Pak se s prezidentem určitě setkáme ještě jednou, celé to nějak uzavřeme. Předpokládám, že v polovině prosince by mohla být jmenována celá vláda.“

Připustil, že prezidentovy výhrady k jednomu nejmenovanému členovi plánované vlády přetrvávají. Fiala ovšem předpokládá, že je zmíněné rozhovory mohou rozptýlit.

„Nemám v úmyslu na své nominaci nic měnit,“ prohlásil. „Pokud se prezidentovy výhrady přece jen nerozptýlí, určitě se s touto situací vypořádám.“

Jméno adepta, jenž by se měl ujmout vedení ministerstva průmyslu a obchodu po místopředsedovi STAN Věslavu Michalikovi, chce prezidentovi předložit po pondělku.

„V souladu s koaliční smlouvou má tohoto kandidáta dodat STAN,“ potvrdil. „Podrobně o tom budu s panem Rakušanem mluvit v pondělí.“

Fiala pod deštníkem, který jej v Lánech skrýval před hustým sněžením, neděkoval pouze Zemanovi. Zvláštní pozornost věnoval v pandemických časech i občanům, kteří si uvědomují, že svoboda se pojí se zodpovědností.

„Mám na mysli všechny, kteří se nechali očkovat a chrání tak zdraví své i svých bližních,“ řekl. „Současně bych využil této příležitosti, abych vyzval všechny, kteří se dosud očkovat nenechali, aby nad tímto krokem zapřemýšleli a udělali jej. Chtěl bych také poděkovat všem zdravotníkům, kteří v těžkých podmínkách s nesmírným nasazením zachraňují lidské životy. Máte můj obdiv a mou podporu.“

Nabádal, že pro poražení viru nyní musí udělat všechno každý občan republiky. A následně se rozpovídal i o prvních krocích, které čekají na novou vládu.

„Musíme něco udělat se špatným hospodařením státu, opravit špatně připravený rozpočet, zabývat se rostoucími cenami energií, inflací,“ sdělil. „Současně ale chci, aby to byla vláda změny pro budoucnost. Vláda, která provede důchodovou reformu, provede změny ve školském systému tak, aby vzdělání odpovídalo 21. století. Musíme se vypořádat s digitalizací. Zařídit, abychom měli silnice, po kterých se dá jezdit. Abychom tuto zemi posunuli mezi ty nejlepší na světě.“

Během svého prvního premiérského setkání s novináři znovu neopomněl zmínit své výhrady oproti přístupu, který v boji s covidem zvolil kabinet Andreje Babiše.

„Je potřeba, aby lidé opatřením rozuměli. Aby měli jistotu, že když vláda něco vyhlásí, že to dává smysl. Abychom každý den neříkali něco jiného. Vzpomeňte si, co se tady dělo od posledního pátku s nouzovým stavem: Jednou ano, jednou ne. To by nemělo pokračovat.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda plná robotů. Sportovcům doručí jídlo i dezinfekci, pomohou jim s tréninkem

Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.

Tonga po výbuchu vulkánu čeká na humanitární pomoc. Lidé odklízí sopečný popel z letiště

Záchranné týmy na tichomořském souostroví Tonga usilovně pracují na odklizení vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště, aby mohla do země proudit humanitární pomoc poté, co na ostrovech způsobila rozsáhlé škody sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama