Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

Jmenování Fialy premiérem

Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

Letos Petr Fiala dovedl koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) k vítězství ve volbách a prezident Miloš Zeman jej v neděli 28. listopadu jmenoval premiérem. CNN Prima NEWS přináší Fialův profil.

Je mu 57 let, má tři děti a pevné pouto s brněnským konzervativně-liberálním intelektuálním prostředím. Vždy kandiduje do dolní komory Parlamentu v Jihomoravském kraji a odolává stěhování do Prahy.

První profesor politologie v Česku

Po sametové revoluci pomáhal Fiala založit obor politologie na brněnské Masarykově univerzitě. Jejím rektorem byl mezi roky 2004 a 2011, tedy dvě funkční období.

Coby první profesor politologie v Česku se věnoval evropské politice nebo stranickým systémům. Třeba studenti mezinárodních vztahů dodnes čtou jeho osmisetstránkovou publikaci Evropská unie, kterou napsal spolu s Markétou Pitrovou.

S Fialovým vstupem do politiky se ale začaly objevovat jeho texty či knihy rozhovorů s ambicí oslovit čtenáře i mimo odbornou obec. Příkladem je analýza spojená s volbami do Sněmovny v roce 2013 Politika, jaká nemá být či později publikace Manifestace čtyř: Program pro přátele svobody. Spoluautory knihy jsou Stanislav Balík, František Mikš a Jiří Hanuš, tedy Fialovi dlouholetí přátelé a kolegové.

Na kongresu ODS porazil Němcovou a Kožušníka

Vstup Petra Fialy do vysoké politiky, tehdy ještě s nakrátko ostříhanými vlasy a bez dnes typických kulatých brýlí, nastal před devíti lety. Stal se ministrem školství ve vládě Petra Nečase, tehdy ještě coby nestraník. Ve vládě byl v letech 2012 až 2013. Odmítl ale nabídku stát se šéfem téhož resortu v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, která nikdy nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, a přesto vládla několik měsíců díky podpoře prezidenta Miloše Zemana.

Poslancem se předseda ODS poprvé stal ve volbách v roce 2013, kandidoval jako jednička v Jihomoravském kraji. Kampaň vedl s heslem Politika, jaká má být. Ti, kteří v tehdejší předvolební době procházeli centrem Brna, si možná vzpomenou na velký modrý stánek s knihovnou a kávou, kde se Fialova kampaň soustředila.

Do ODS vstoupil až po volbách v listopadu roku 2013. Přesto v lednu následujícího roku porazil dlouholetou poslankyni a výraznou tvář ODS Miroslavu Němcovou a tehdejšího europoslance ODS Edvarda Kožušníka ve volbě předsedy tehdy zdevastované ODS.

Připomeňme, že pro ODS rok 2013 znamenal pád Nečasovy vlády po zásahu policie na Úřadu vlády, předčasné volby a prudký pokles volebních preferencí. Fiala tak přebíral ODS s poničenou reputací, s nejhorším výsledkem ve sněmovních volbách za dobu své existence a zároveň s rozbouřenou a horkou vnitrostranickou půdou. Stranu ale dokázal stabilizovat a předsednické křeslo Fiala bez problémů obhájil v letech 2016, 2018 i 2020. Dokonce ho nikdo nechtěl ve funkci předsedy vystřídat, vyzývatele ve volbě předsedy nikdy neměl.

V průběhu svého šéfování ODS Fiala čelil kritice, že stranické preference stagnují nebo nerostou dostatečně. I některým členům ODS vadilo, že Fiala není dostatečně razantní a že mu ve srovnání s Andrejem Babišem chybí charisma.

Sám Fiala ví, že není žádný velký bavič. „Kdo chce politiky, kteří je baví nebo s kterými prožívají jejich osobní život, asi budou muset hledat někoho jiného. Jsem politik, který nabízí hodnoty, kompetenci, zkušenost a práci,“ prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.

I Fiala však v minulosti dokázal vzbudit rozruch. Před dvěma lety poznamenal, že je jeho tehdejší kolegyně z poslaneckého klubu ODS Zuzana Majerová Zahradníková nejspíš zamilována do poslance Václava Klause ml. Oba později klub ODS opustili a založili Trikoloru. Fiala se za svá slova později omluvil.

Výrazná gestikulace, plamenné vystupování i úsměvy

Během jeho politické kariéry byla patrná snaha PR týmu Fialu pasovat do určitých rolí. V jednu dobu třeba Fiala během projevů používal přemíru gestikulace, v dalším období se snažil plamenně hovořit. I běžní občané si například na sociálních sítích všímali, že se jedná pouze o přetvářku a snahu zaujmout. Fialova rétorika se změnila letos s blížícími se volbami. Snažil se mnohem více usmívat, vystupoval smířlivěji a klidněji. A právě to je ten Fiala, který nakonec ve volbách dokázal uspět.

Není pochyb, že to byl Fiala, kdo dovedl koalici Spolu k volebnímu vítězství. Na druhé straně však někteří kritici poukazovali už před volbami na fakt, že bývaly doby, kdy ODS dokázala volby vyhrát samostatně.

„ODS měla být stranou, která bude mít sama ambici vyhrát volby. ODS je postavená na tom, aby vládla a dokázala prosadit svou vizi světa. A tuto myšlenku by neměla opouštět. Tvrdím, že ODS má stále být dominantní politickou silou a nesmí přijmout pozici, že aby vyhrála, musí se spojit s ostatními stranami,“ řekl například v červenci deníku Právo jihočeský hejtman z ODS Martin Kuba.

Před volbami se spekulovalo o tom, že Kuba by mohl mít ambice Fialu v čele ODS vystřídat. Sám hejtman odmítal na otázku odpovědět. Jenže volby nakonec nedopadly fiaskem, a Fiala příští rok na lednovém volebním kongresu strany svůj post v čele ODS s největší pravděpodobností obhájí.

Fiala má teď před sebou náročný úkol ukočírovat koalici pěti stran. Už teď se objevují reakce „z vlastních řad“, podle nichž by měl být razantnější. Například bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek po volbách uvedl, že vítěz voleb ztratil drive.

Kalousek také apeloval na to, aby budoucí vláda jasně říkala, co chce dělat s covidovou krizí. „Vítěz voleb to musí vědět. A i kdyby to náhodou nevěděl, musí to umět předstírat,“ uvedl Kalousek pro Český rozhlas.

S image pomáhá manželka

Fiala patří k politikům, kteří si chrání soukromí. Redakce CNN Prima NEWS nicméně v roce 2020 přinesla rozhovor s manželkou Petra Fialy Janou. Proděkanka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a bioložka v něm říká, jak se s manželem seznámila a co pro ni jeho politická dráha znamená. Fiala má s manželkou tři děti – Jirku, Kláru a Martina. Všichni tři studují.

V dalším z rozhovorů Fiala popsal, jak mu manželka pomáhá s budováním image. Fiala si totiž nechal narůst dlouhé vlasy a začal nosit jiné brýle. „To mně nikdo neporadil, postupně se všichni měníme léty, trošku stárneme. Třeba o tom, jak se obléct, se radím se svou manželkou. Ale jestli myslíte, že mám nějaké zázračné stylisty, tak to určitě ne,“ řekl Fiala.

„Rád se oblékám adekvátně situaci, přiměřeně a dobře. Nosíval jsem velmi krátké vlasy a pak jsem začal mít pocit, že řada mých vrstevníků vlasy nemá, tak proč bych si je nenechal narůst, když mně rostou. (smích) Na internetu kolují fotografie z mé svatby, kdy jsem měl vlasy opravdu dlouhé. Mám radost, že mi rostou. Brýle nejsou žádný módní prvek, bohužel se mi začal kazit zrak. Tak to je ta změna image,“ dodal.

Tagy: