reklama

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

reklama

„První, co musím říct – pan Vondráček tam byl. Všichni bychom si ale přáli vědět více,“ řekl Havlíček ve vysílání CNN Prima NEWS. Dosluhující šéf Sněmovny Vondráček totiž ohledně návštěvy Zemana čelí mnoha podezřením a pochybnostem. Mimo jiné takovým, že se v nemocnici se Zemanem vůbec neviděl.

O návštěvě šéfa Sněmovny navíc nevěděl ani personál nemocnice. Vondráček poté tvrdil, že ho k Zemanovi doprovázeli policisté, to ale policie následně popřela. Zprávy o prezidentově neschopnosti vykonávat pracovní povinnosti měl navíc hradní kancléř Vratislav Mynář obdržet od lékařů už 13. října, tedy minulou středu.

Přesto ale za Zemanem o den později Vondráčka přivedl. Během setkání došlo k podpisu rozhodnutí o svolání jednání dolní komory Parlamentu. Již krátce poté se začalo spekulovat o tom, že podpis nepatří prezidentovi. Případ prošetřuje i policie.

Vondráček však v pořadu 360° zmínil, že ho Mynář o stavu prezidenta dostatečně neinformoval. Sám se cítí být součástí „hry“. Přesto si myslí, že si schůzku vyžádal Zeman. Tomu věří i Havlíček.

Prezident byl mentálně v pořádku

„Domnívám se, že to bylo přání pana prezidenta. Jak ho znám, když se rozhodne, že se chce s někým setkat, je těžké mu to rozmluvit,“ řekl ministr průmyslu a dopravy. Sám prý s hlavou státu mluvil před dvěma týdny.

„Voláme si jednou za měsíc. Zněl unaveně, ale mentálně byl v pořádku,“ dodal Havlíček. Podle sdělení nemocnice je ale návrat prezidenta k pracovním povinnostem v nejbližších týdnech nepravděpodobný.

„Dle názorů ÚVN je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá – a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech hodnocena jako málo pravděpodobná,“ citoval ÚVN v pondělí šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Kromě Vondráčka čelí nařčením ze lži o zdravotním stavu prezidenta také premiér Andrej Babiš (ANO). Ten Zemana navštívil minulou neděli, tedy krátce předtím, než byl prezident hospitalizován. „Pan premiér mi řekl, že se bavili po straně komunikační bez větších problémů. Myslím, že z něj měl podobný dojem jako já,“ doplnil Havlíček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama