Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

„První, co musím říct – pan Vondráček tam byl. Všichni bychom si ale přáli vědět více,“ řekl Havlíček ve vysílání CNN Prima NEWS. Dosluhující šéf Sněmovny Vondráček totiž ohledně návštěvy Zemana čelí mnoha podezřením a pochybnostem. Mimo jiné takovým, že se v nemocnici se Zemanem vůbec neviděl.

O návštěvě šéfa Sněmovny navíc nevěděl ani personál nemocnice. Vondráček poté tvrdil, že ho k Zemanovi doprovázeli policisté, to ale policie následně popřela. Zprávy o prezidentově neschopnosti vykonávat pracovní povinnosti měl navíc hradní kancléř Vratislav Mynář obdržet od lékařů už 13. října, tedy minulou středu.

Přesto ale za Zemanem o den později Vondráčka přivedl. Během setkání došlo k podpisu rozhodnutí o svolání jednání dolní komory Parlamentu. Již krátce poté se začalo spekulovat o tom, že podpis nepatří prezidentovi. Případ prošetřuje i policie.

Vondráček však v pořadu 360° zmínil, že ho Mynář o stavu prezidenta dostatečně neinformoval. Sám se cítí být součástí „hry“. Přesto si myslí, že si schůzku vyžádal Zeman. Tomu věří i Havlíček.

Prezident byl mentálně v pořádku

„Domnívám se, že to bylo přání pana prezidenta. Jak ho znám, když se rozhodne, že se chce s někým setkat, je těžké mu to rozmluvit,“ řekl ministr průmyslu a dopravy. Sám prý s hlavou státu mluvil před dvěma týdny.

„Voláme si jednou za měsíc. Zněl unaveně, ale mentálně byl v pořádku,“ dodal Havlíček. Podle sdělení nemocnice je ale návrat prezidenta k pracovním povinnostem v nejbližších týdnech nepravděpodobný.

„Dle názorů ÚVN je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá – a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech hodnocena jako málo pravděpodobná,“ citoval ÚVN v pondělí šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Kromě Vondráčka čelí nařčením ze lži o zdravotním stavu prezidenta také premiér Andrej Babiš (ANO). Ten Zemana navštívil minulou neděli, tedy krátce předtím, než byl prezident hospitalizován. „Pan premiér mi řekl, že se bavili po straně komunikační bez větších problémů. Myslím, že z něj měl podobný dojem jako já,“ doplnil Havlíček.

Tagy: