Členem lékařského konzilia, které posoudí zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, bude také chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář. Už dříve své členství potvrdil končící rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima.
Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), kde je Zeman hospitalizován, v minulých dnech oznámila vznik multioborového konzilia, složení týmu ale zveřejnit nechce. Vznik konzilia inicioval prezidentův ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral.
Podle webu iDNES.cz by v devítičlenném týmu měli být odborníci na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha či lékař z oboru psychiatrie. Dalšími odborníky by podle novinářů měli být chirurg motolské nemocnice Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář.
Zdravotní stav prezidenta posoudí nové lékařské konzilium. Členem je i rektor UK Zima
Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana posoudí multioborové lékařské konzilium. Jeho vytvoření v úterý potvrdila Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), jejíž ředitel a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral vznik konzilia minulý týden inicioval. Výstup z práce konzilia předpokládá ÚVN na počátku listopadu.
Oba lékaři svou účast potvrdili i webu Seznam Zprávy. Tým lékařů by se měl sejít začátkem listopadu.
Kolář, který léčil pohybové problémy řady známých sportovců, byl členem také minulého Zemanova konzilia, které fungovalo v roce 2013. Působil rovněž ve skupině lékařů, kteří se starali o bývalého prezidenta Václava Havla.
V tomto týmu působil také Pafko, který Havlovi úspěšně operoval plicní nádor. Podle Pafka by členové konzilia měli dostat nejen potřebné zdravotní podklady a dokumenty, ale i možnost prohlédnout Zemana osobně. Webu Seznam Zprávy Pafko řekl, že následně by konzilium mělo mluvit jedním hlasem.
Válek s Holcátem účast popřeli
V minulosti byl členem konzilia také náměstek ředitele Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát. Webu iDNES.cz napsal, že tentokrát součástí týmu nebude. Účast podle web Seznam Zprávy odmítl Vlastimil Válek, který je kandidátem TOP 09 na ministra zdravotnictví.
Policie se zabývá okolím Zemana ve dvou kauzách. Řeší padělání a neposkytnutí pomoci
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta Miloše Zemana ve dvou samostatných kauzách, napsaly ve středu weby Aktuálně.cz a Respekt.cz. Pod dozorem rakovnického státního zastupitelství detektivové podle nich prověřují, zda v Lánech prezidentovi lidé nespáchali trestný čin neposkytnutí pomoci. Státní zastupitelství v Praze 6 dozoruje prověřování možného padělání a přisvojení si pravomoci úřední osoby. V obou případech hrozí případným pachatelům dva roky vězení.
Podle webu měl obavu, aby nebyly závěry lékařů zpochybňovány kvůli jeho možnému vládnímu angažmá. V týmu nebude ani přednosta kliniky hepatogastroenterologie IKEM a poslanec ANO Julius Špičák, napsal to ČTK.
Špičák nedávno podle uniklé SMS zprávy informoval premiéra Andreje Babiše (ANO), že Zemana prohlédl specialista, který vyhodnotil, že jaterní onemocnění prezidenta není tak vážné, aby byla nutná transplantace jater.
Zeman je i nadále hospitalizován na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Lékařský tým, který o prezidenta pečuje, se podle nemocnice schází minimálně jednou denně. Specialisté ÚVN konzultují prezidentův stav s lékaři z dalších nemocnic.
Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad.