Miloš Zeman a jeho nejbližší okolí čelí podezření z úniku tajných informací. Ačkoliv Hrad vše popírá, případem se zabývá Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle zjištění MF DNES může okolí prezidenta cíleně manipulovat k prospěchu ve velké politické hře s ruskými zájmy v pozadí. Kdo je do této kauzy namočen?
O tom, že Hrad prověřují bezpečnostní jednotky, se ví už více než týden. Nyní však vyplouvají na povrch další informace, a to konkrétně o tom, kdo z okolí Hradu se porušení zákona měl dopustit. Koho tedy agenti prověřují?
Podle informací MF DNES se bezpečnostní složky zajímají o tři lidi – kancléře Vratislava Mynáře, poradce prezidenta Martina Nejedlého a ředitele administrativní sekce Jana Nováka. Právě on porušení zákona při ochraně utajovaných informací razantně odmítl. Dodal také, že zveřejnění informací o vyšetřování Hradu není v době hospitalizace Zemana náhodné.
Mynář, Nejedlý ani Novák zároveň nemají bezpečnostní prověrku. U Nejedlého policisté a tajné služby znovu zkoumají, co před lety dělal v Rusku. Svou roli mohl sehrát i v kauze Vrbětice. Za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014, při kterém zemřeli dva čeští občané, bylo totiž nejméně šest agentů ruské vojenské rozvědky GRU.
Jak uvádí deník, tato zpráva s konkrétním důkazem dorazila před několika měsíci do tajné spisovny Hradu a neměl k ní mít přístup nikdo jiný než bezpečnostní prezident, ředitelka kanceláře a zaměstnanci, kteří mají prověrky na stupeň přísně tajné.
Zeman si ale zprávu přečetl až o několik dnů později. Přitom jeho kancléř Vratislav Mynář, který žádnou prověrku nemá, už předtím znal detaily z této zprávy, a to konkrétně o kamerových záznamech. Poté ale odmítl říci, jak se k informacím dostal.
Tajnou službu ale nejvíce zajímá Nejedlý. Kromě toho, že žil deset let v Rusku, byl také jednatelem ruské firmy Lukoil Aviation Czech, která se se Státní správou hmotných rezerv soudila o zaplacení smluvní pokuty téměř 28 milionů korun. Nejedlý je zároveň dost nečitelný a má na Zemana velký vliv, shodují se odborníci i politici.
Už v roce 2018 Andrej Babiš radil prezidentovi, aby se zbavil kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. „Pan prezident je loajální ke svým nejbližším spolupracovníkům možná až nekriticky,“ uvedl tehdy Babiš.
Konec Zemana znamená i konec pro Nejedlého a Mynáře
A podobně mluví i dnes. Babiš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sdělil, že s Nejedlým nemá dobrý vztah. „Kritizoval jsem ho už při druhém kole volby pana prezidenta Zemana. Podpořil jsem prezidenta, ale kritizoval jsem jeho okolí. Nestýkám se s ním,“ uvedl v reakci na to, že Nejedlého požádal ministr Jakub Kulhánek o vrácení diplomatického pasu, který mu usnadňoval cestování. To Nejedlý později také udělal.
Podle zdroje MF DNES ale s pádem Miloše Zemana končí i jejich éra. „Vratislav Mynář nikdy nebyl tím, kdo v Kanceláři prezidenta republiky byl považován za ústřední postavu všeho dění. On je jen vykonavatelem role, kterou píše někdo jiný. Je něco jako orloj. Každou hodinu se ozve cinkot, otevřou se dvířka, vyjdou apoštolové. A ten někdo stojí za ním a spouští ten stroj,“ prozradil zdroj.
„K Miloši Zemanovi mohli bez ohlášení přijít jen tři lidé. Po odchodu protokoláře Jindřicha Forejta zbyli dva, dnes to je jeden člověk. Všichni ostatní se musí hlásit u tajemníka nebo rovnou Mynářovi. To Martin Nejedlý má klíče od orloje,“ dodává zdroj.
Právě bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky. Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.