Zeman zneužil své pravomoci. Uzavírá své prezidentství trapností, říká Svoboda

Prezident Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lesní správy Lány zneužil své pravomoci. „Miloš Zeman, který byl tvůrcem československé demokracie, končí těmito trapnými kroky a tento je opravdu ostudný,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Společně s ním v pořadu diskutovali také bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a psycholog Dalibor Špok.

Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Ve čtvrtek potvrdil Krajský soud v Praze Balákovi tříletý trest vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky. Navíc měl podle rozsudku zaplatit 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. „Je to hluboké zklamání. Někdo dostane milost v den, kdy dostane rozsudek. Ani nenastoupil výkon odnětí svobody. Není pro to sebemenší důvod,“ uvedl Svoboda.

„Miloš Zeman tím ztrácí i u svých stoupenců. Je to zneužití pravomoci. Miloš Zeman, který byl tvůrcem československé demokracie, končí těmito trapnými kroky a tento je opravdu ostudný,“ dodal Svoboda.

Institut milosti má být ojedinělý

Zima také upozornil na fakt, že řada dříve bezúhonných občanů si svůj trest musela odpykat. „Řada bezúhonných občanů udělá dopravní nehodu nebo jiný přestupek a je odsouzena. Je to smutná záležitost. Institut milosti má být ojedinělý a v případech zvláštního zřetele a tady se ukazuje, že to je někdo z blízkých spolupracovníků. U občanů to nevyvolá to, že by měli věřit ve vyšší princip mravní a spravedlnost,“ vysvětlil Zima.

„Myslím si, že Miloš Zeman je u moci dostatečně dlouho, aby naprostá většina voličů měla svůj názor vyprofilovaný. Načasování je psychologicky velmi dobré, protože všichni sledujeme válku na Ukrajině a on samozřejmě počítá s tím, že se tomuto tématu nebudeme moc věnovat,“ upozornil Špok.

Situace na Ukrajině hýbe světem politiky

Poslanci v úterý jednali o prodloužení nouzového stavu do konce května. Stav nouze je podle vlády Petra Fialy (ODS) nadále nutný ke zvládání přílivu uprchlíků z Ukrajiny po ruské invazi. Šéf SPD Tomio Ukamura řekl, že snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům vede k diskriminaci jiných sociálně slabých českých občanů. „Řekl bych, že vyjádření pana Okamury jsou chronicky populistická. Je třeba pomáhat potřebným, ale zároveň stát funguje a pomáhá českým občanům. Vláda by možná měla informovat více o tom, že se chod státu nezastavil a normálně funguje dále,“ míní Zima.

„Hraje se o volby. To ví i Tomio Okamura. Jde mu o úspěch ve volbách. Nejde mu o řešení problémů ani Čechů, ani Ukrajinců. Počítá si své hlasy, to je jediné, co ho zajímá,“ dodal Svoboda.

Velké emoce a reakce také vyvolala slova šéfa stomatologů Romana Šmuclera. Ten prohlásil, že jedním z důvodům, proč do Česka míří hodně migrantů, je, že máme otevřený a velmi luxusní zdravotní systém a na Ukrajině se prý rozkřiklo, že řada léků je v republice zadarmo. „Nesouhlasím s tím. Sem neutíkají lidé proto, že by tu sehnali paralen nebo něco takového. Máme (zdravotní) systém, který je nejlepší na světě. Buďme rádi, že ho máme. To, že z tohoto koláče dáváme Ukrajincům, je projev solidarity,“ řekl Svoboda.

„Nedomnívám se, že sem lidé jezdí, aby se tu léčili. Musíme si říci, že zdravotní systém na Ukrajině nebyl v dobrém kondici,“ uvedl Zima. „Na Ukrajině se pořádná léčba bez úplatku nedá pořádně zajistit. Není to ale důvod, abychom se my chovali jinak,“ uzavřel Svoboda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

17:02

Evropští lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

16:51

USA reagují na ruskou anexi ukrajinských oblastí. Uvalily sankce na ruské firmy

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.