Zemanova smutná etapa. Před Čínou moc často ohýbáme hřbet, říká bývalý diplomat Stehlík

Stehlík: Vůči Číně moc často ohýbáme hřbet

Byl českým obchodně ekonomickým radou v Číně v letech 2002 až 2005. A nebyla to snadná mise. Nejen proto, že řešit byznys s Čínou je hodně specifická disciplína. Nyní je Lubor Stehlík podnikatelem, a tak může říci na rovinu svůj názor na české politické vztahy s asijskou velmocí. „Neváháme ohnout hřbet a přijmout jejich strategii. Ať je to ta obchodní, politická, lidská. A oni této slabosti jen využívají,“ zmiňuje Stehlík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Úloha obchodního diplomata je velmi důležitá. Musí se starat o rozvoj obchodních vztahů mezi Českou republikou a zemí, kde funguje. Spolupracuje na nastavování podmínek vzájemných obchodů, aby vše mělo smluvní rámec, a celkově pomáhá českým firmám dostat se do daného regionu a prosadit se mezi konkurencí, která je na tamním trhu.

ČTĚTE TAKÉ: Připomíná to Hepnarovou. Uznávaný detektiv Štoček mluví o vraždění na filozofické fakultě

Přesně to měl na starosti několik let Lubor Stehlík v Číně. V současnosti je úspěšným podnikatelem a může říci své názory na čínskou politiku a obchodování na rovinu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS například zavzpomínal na pandemii, která ochromila svět.

„Je neuvěřitelné, jak mi jim na to naskakujeme. To, že epicentrum (COVID 19, pozn. red.) bylo tam a rozšířilo se do světa, je nezpochybnitelné, byť se to Čína může snažit zpochybňovat, jak chce. Nic se ale následně nestalo, nevyšetřovalo. Žádné postihy, sankce… Naopak. Čína z toho vyšla jako vítěz,“ říká bývalý diplomat. „Protože si asi všichni vzpomeneme, jak naši představitelé vítali čínské letadlo s rouškami. Tohle je neuvěřitelné, ale děje se to v novodobé historii dnes a denně, kdy my ukazujeme svou slabost vůči Číně. Neváháme ohnout hřbet a přijmout jejich strategii. Ať je to ta obchodní, politická, lidská. A oni této slabosti jen využívají.“

Zemanova smutná etapa

Podle Stehlíka v tomto však neselhává pouze Česko, ale celá Evropa. „Hrajeme si třeba na společnou obchodní politiku Evropské unie, ale v reálu to nefunguje a je to tak, že každý jedná za sebe. A to je přesně to, co umí Čína bravurně využít.“

Stehlík vnímá kriticky i chování vůči Číně ze strany bývalého prezidenta Miloše Zemana. „Pro mě to byla hodně smutná etapa,“ komentuje podnikatel Zemanovo tehdejší vystupování.

Podbízení velmoci odstartovalo už dřív. „Začal to tehdejší premiér Jiří Paroubek. Přicházeli jsme tam s fantasmagorickou představou, že se Česká republika stane hubem (centrem) pro Čínu, pro expanzi do Evropy a možná do světa a vymýšlely se podobně neuvěřitelné scénáře,“ připomíná podnikatel.

A jak se s obří asijskou zemí obchoduje?

„Oni si o sobě myslí, že jsou nejlepší obchodníci na světě. To je dobré jim nebrat a nechat je klidně v této pozici. Ale na druhou stranu je třeba s nimi hrát vyrovnanou partii,“ říká Stehlík. „Jestli něco umějí Číňané bravurně, tak je to slibovat. Jejich sliby a nalákání na obrovský trh… Pořád se najde někdo, kdo jim na to skočí. Ale v reálu to tak není.“

Podle Stehlíka dokáže na obchodování s Čínou málokdo vydělat. A Česká republika to není. „Hrají pořád svoji hru. Stačí se podívat na bilanci našeho zahraničního obchodu s Čínou a je to naprosto jasné. Jejich vývoz do naší republiky vždy minimálně desetkrát převyšoval náš vývoz do Číny,“ upozorňuje Stehlík. „A kdo vydělal na covidu? Čínský vývoz od roku 2019 do roku 2022 – tedy přes covid – se zdvojnásobil.“

Není co ztratit

Stehlík musel i během své diplomatické mise řešit politické problémy, kdy se čínským představitelům nelíbil náš postoj vůči Tchaj-wanu či Tibetu. Vždy došlo na stejný scénář. „Když nám chtěli vyčinit, zástupce Číny si odbyl oficiální část, nic jsem na to neříkal a on si mohl odškrtnout, že nás pokáral. Následně jsem mu pověděl: Když vy zavedete nějaká opatření vůči nám, tak my je zavedeme vůči vám. A kdo na tom bude víc bitý?“ vzpomíná Stehlík s odkazem na rozdíl ve vývozu a dovozu.

„Máme takovou pozici, že rozhodně nemusíme ubírat z našich hodnot a nechávat si diktovat, jak a co budeme zmiňovat,“ má jasno bývalý diplomat.

Čína podle Stehlíka už není tím ekonomickým obrem co dříve. „Žádný strom neroste do nebe. A tady jsme toho svědky. Čína má nejlepší roky už za sebou – minimálně ekonomického rozvoje,“ říká podnikatel. „Což je dané tím, že obrovsky klesá domácí spotřeba. Ekonomiku táhne v současnosti převážně vývoz. Také stárne a vymírá populace. Poprvé po dlouhé době se nedávno snížil počet obyvatel Číny. Jsou tam ale i další elementy, třeba zvyšování ceny pracovní síly.“