
V rybníku v Ohrobci západně od Prahy našli lidé mrtvého muže
Zemřel protagonista dokumentu Raději zešílet v divočině, který v sobotu získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech, František Klišík. Jeho úmrtí potvrdil Českému rozhlasu Aleš Palán, autor předlohy k filmu. Podle webu iDnes.cz se Klišík utopil v rybníku v Ohrobci u Prahy.
Utonulého muže našli v neděli ráno v rybníku kolemjdoucí. „V 8:30 jsme přijali oznámení o nálezu mrtvého muže ve vodě,“ potvrdila policejní mluvčí Michaela Richterová.
ČTĚTE TAKÉ: Vylétl mimo silnici a skončil v rokli. Řidič nepřežil nehodu na dálnici D7 u Kladna
Na místě zasahovali policejní potápěči, s nimi i hasiči a záchranáři. Zda se muž dostal do vody například nešťastnou náhodou, zatím není jasné, policisté prověřují všechny okolnosti.
Policejní mluvčí uvedla, že utonulý muž byl ročník 1963. Policie jeho totožnost zná, ale zveřejňovat ji nebude. Podle zdroje iDnes.cz má však jít o Františka Klišíka, protagonistu dokumentu Raději zešílet v divočině.
Před pár dny uvedl film ve Varech
Snímek v sobotu vyhrál cenu v hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu. Film pojednává o dvou neustále se hašteřících bratrech-dvojčatech, Ondřeji a Františkovi Klišíkových, žijících podivínským způsobem na zchátralém statku mimo civilizaci. Oba bratři se před pár dny zúčastnili uvedení filmu na festivalu.
Vítězný film je volnou adaptací stejnojmenné populární knihy Aleše Palána a Jana Šibíka. Právě známý fotograf zprávu o úmrtí Klišíka komentoval v příspěvku na sociálních sítích.
„Nemohu tomu uvěřit. Šílená zpráva. Zemřel Franta Klišík. Včera jsem měl ohromnou radost, že vyhráli hlavní cenu ve Varech, a dnes už je jen brácha,“ napsal Šibík.
O úmrtí Klišíka informoval i Český rozhlas s odvoláním na autora stejnojmenné knižní předlohy filmu Aleše Palána.
V Praze žil mezi „máničkami“
Klišík se podle databáze organizace Paměť národa narodil 3. května 1963 v Prachaticích. Jeho rodiče byli Slováci z Rumunska, kteří vyrostli v Sedmihradsku a do Československa se přistěhovali během poválečného osídlování pohraničí po vyhnání Němců. Stögrova Huť se po odchodu Němců stala osadou s pár domy, kde žije jen několik stálých obyvatel.
František Klišík se stejně jako jeho bratr Ondřej vyučil zedníkem a po vojně odešel pracovat do panelárny na pražském Zahradním Městě. V Praze žil v komunitě „mániček“, poznával autory disentu, filozofa Jana Patočku, spisovatele Egona Bondyho, kapelu The Plastic People of the Universe.
Na Šumavu se vrátil v roce 1987 a koncem 80. let byl aktivní v disidentském Hnutí za občanskou svobodu. Po listopadové revoluci v roce 1989 pomáhal zakládat Občanská fóra ve městech a vesnicích regionu, politiku ale brzy opustil. Se sedmi třídami základní školy se na veřejnou funkci necítil, řekl. Ve Stögrově Huti pak spolu s bratrem pořádal občasné koncerty a výstavy.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Tragický konec pátrání po muži v Praze. Utopil se ve Vltavě, záchranáři našli bezvládné tělo