Ve věku 75 let zemřel první velitel plzeňské městské policie Jan Pytlík. Byl známý ale také ve světě bojových sportů. V Západočeském kraji založil klub karate a inicioval vznik společného svazu juda a karate. Působil také jako mezinárodní rozhodčí a trenér. O jeho úmrtí informovali zástupci Městské policie Plzeň a Českého svazu karate.
„Tohle mě moc mrzí. Měl jsem tu čest u pana Pytlíka mnoho let trénovat a doufám, že jsem ho mohl nazývat přítelem. ‚Šéfe‘, díky za všechno!“ zavzpomínal na mistra na sociální síti Facebook jeden z jeho někdejších žáků Petr.
ČTĚTE TAKÉ: Smutná zpráva pro fotbalový svět. Nečekaně zemřel šéf Herthy, bylo mu pouhých 43 let
„Když se řeklo karate Plzeň, nikdo si ho nedovedl představit bez manželů Pytlíkových. Honzu jsem znal celý svůj karatistický život a to, že není mezi námi karatisty, kteří žijí pro karate, je neskutečné a těžko uvěřitelné,“ napsal šéf pražské organizace bojového sportu Karel Kesl. Na svého bývalého velitele na sociálních sítích zavzpomínali také plzeňští strážníci.
S lítostí vám oznamujeme, že zemřel první velitel Městské policie Plzeň Jan Pytlík. Stál u jejího zrodu a velel jí v roce 1992. Čest jeho památce a upřímnou soustrast pozůstalým.
Posted by Městská policie Plzeň on Tuesday, January 16, 2024
„Pan Pytlík-Šéfík, byl úžasný člověk, plný humoru a energie. Byl to velký sportovec, výborný trenér, mezinárodní rozhodčí, milovník bojových sportů. Bylo mi ctí pod tímto úžasným člověkem trénovat téměř 30 let. Děkuji za všechno,“ napsala pod příspěvkem strážníků jedna z diskutujících.
Pytlík se sportům věnoval od mládí. Začínal u plavání a vodního póla, až se dostal k judu, informuje web Sportovec Plzně. Od juda se poté dostal ke karate. V roce 1970 založil první oddíl karate v Západočeském kraji a začal působit také jako rozhodčí.
Inicioval vznik společného svazu juda a karate a poté, co vznikly oddělené svazy, se stal předsedou Západočeského svazu karate. „V roce 1988 byl u zrodu České komise karate, kde působil do roku 1990, kdy vznikl Český svaz karate. Zde působil v nejrůznějších komisích a také v rámci státní reprezentace, kterou vedl po dobu dvou let,“ napsal dále Sportovec Plzně.
V roce 1994 založil Český svaz Shito-ryu, což je styl bojového sportu, v jehož čele dlouhá léta stál. V 90. letech také přednášel na Univerzitě M. Béla v Banské Bystrici na téma výživa a pitný režim v karate. Od roku 2002 patřil mezi mezinárodní rozhodčí. Za svou činnost získal několik ocenění, mimo jiné mu byl udělen titul zasloužilý trenér-mistr sportu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Strach o Jakuba Kováře. Brankář dostal v Liberci pukem do krku, led opustil na nosítkách