reklama

Zemřel majordomus Bílého domu, který obsluhoval 11 amerických prezidentů

Wilson Roosevelt Jerman obsluhoval jedenáct amerických prezidentů. Začal jako uklízeč za vlády Dwighta D. Eisenhowera v roce 1957, končil o 55 let později, když v Bílém domě „velel“ Barack Obama. Roky zastával pozici tzv. hlavní majordoma, měl na starost domácnost americké první rodiny. Nyní umřel v 91 letech s nemocí COVID-19.

reklama

Informace o skonu někdejšího majordoma Bílého domu, který pracoval pro jedenáct prezidentů, přinesla také americká televize CNN.

Jerman začal pracovat jako uklízeč v sídle amerických prezidentů v roce 1957 za vlády Dwighta D. Eisenhowera. Na pozici majordoma byl povýšen v době, kdy byl Bílý dům domovem Johna F. Kennedyho a jeho rodiny. Prý se o to zasadila tehdejší první dáma Jacqueline Kennedyová Onassisová. Hlavní majordomus má na starost domácnost americké první rodiny. Dohlíží na práci několika desítek lidí, včetně kuchařů, uklízečů, komorníků nebo sklepníků.

Jerman odešel do důchodu v roce 2012, tedy v době, kdy v Bílém domě působil Barack Obama. Tehdy pracoval jako vrchní číšník.

Bývalá první dáma Michelle Obamová ve čtvrtek americké televizi CNN řekla, že Jerman „díky své laskavosti a péči po desetiletí pomáhal dělat z Bílého domu domov pro první rodiny, včetně té naší“. Když Jerman v roce 2011 utrpěl mozkovou mrtvici, postarali se Obamovi o to, aby se mu v nemocnici dostalo řádné péče, a posílali mu tam květiny. Michelle Obamová do svých memoárů nazvaných Becoming (Můj příběh) zařadila fotografii, na níž je i Jerman.

Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že Jerman je důležitou postavou pro ty, kteří se zabývají historií Afroameričanů a jejich rolí v politickém životě v USA. Podle Korithy Mitchellové, odbornice na afroamerickou literaturu z Ohijské státní univerzity, musel Jerman jako velkou satisfakci na konci své kariéry vnímat to, že Američané v roce 2008 do Bílého domu zvolili Baracka Obamu jako prvního černošského prezidenta. „Musel to pociťovat jako vítězství,“ řekla Mitchellová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ druhou část Partie. Velká politická debata hejtmanů s poslanci
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ druhou část Partie. Velká politická debata hejtmanů s poslanci

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Partie začala v neděli v 11hodin na CNN Prima NEWS. V první části diskutovali vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO) a předseda hnutí STAN Vít Rakušan, následovala velká debata hejtmanů s poslanci.

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním projevu

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

Aktualizováno

Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama