reklama

Demonstranti v Bejrútu pronikli na ministerstvo zahraničí. Při střetech zemřel policista

Masová demonstrace v Libanonu
Foto: AP

Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly v sobotu odpoledne na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v Bejrútu, skandovaly protivládní slogany a někdo zapálil portrét prezidenta. V centru metropole byla mezitím slyšet střelba. S odkazem na svědky a policii na místě o tom napsala agentura Reuters. „Zůstaneme tu. Vyzýváme libanonský lid, aby okupoval ministerstva,“ řekl jeden demonstrant do megafonu. Při střetech s demonstranty v Bejrútu zemřel policista.

reklama

Demonstranti vzali útokem i další ministerstva a úřady, poškodili také kanceláře Sdružení libanonských bank. Policista zemřel poté, co spadl do výtahové šachty, když utíkal před demonstranty, kteří ho honili, uvedl podle Reuters jeho kolega. Libanonský Červený kříž oznámil, že 55 lidí skončilo v nemocnici.

K tématu

Premiér Hasan Dijáb v sobotu večer oznámil, že požádá o uspořádání předčasných parlamentních voleb. „Z této krize se bez předčasných parlamentních voleb nemůžeme dostat,“ uvedl a doplnil, že on sám za hluboké ekonomické a politické problémy země nemůže. Také řekl, že je připraven ve funkci zůstat další dva měsíce, aby umožnil politikům spolupracovat v zavádění strukturálních reforem.

Na náměstí Mučedníků v centru libanonské metropole se demonstranti začali scházet již nedlouho po poledni místního času. Po několika hodinách už na místě protestovalo několik tisíc lidí. Někteří z nich drželi podle Reuters v rukou napodobeniny šibenic i s provazy a s nápisem: „Odstupte, nebo budete viset.“ Podle odhadů se nakonec na místě shromáždilo na 10 000 lidí, někteří z nich házeli kameny. „Lid chce pád režimu,“ skandovali někteří. Jiní nesli transparent s nápisem „Odejděte, jste vrazi“.

Libanonská policie zasáhla slzným plynem proti části demonstrantů, která se snažila dostat přes zátarasy k budově parlamentu.

Protesty začaly už loni v říjnu

Mnozí Libanonci protestují proti vládě již od loňského října. Během demonstrací žádali, aby odešlo celé vedení země. Přičítají mu rozsáhlou korupci, která Libanon přivedla k hluboké ekonomické krizi. Teď, kdy se vyjasňují okolnosti ničivé exploze, nevěří, že státní instituce dospějí k pravdivému závěru. Řada Libanonců si v této souvislosti přeje mezinárodní vyšetření incidentu.

K tématu

„Nemáme vůči vládě žádnou důvěru,“ uvedla studentka Celine Díbová, zatímco utírala krev ze stěn poničeného domu, v němž má byt. „Přála bych si, aby vládu nad Libanonem převzala OSN,“ povzdechla si.

Premiér Hasan Dijáb a prezident Michel Aún uvedli, že výbuch byl způsoben 2750 tunami špatně uskladněného dusičnanu amonného. V pátek pak prezident řekl, že vyšetřovatelé zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda, či vnější zásah. Dosud bylo zadrženo asi 20 lidí, jde většinou o inženýry a pracovníky přístavu a celnice.

Ve čtvrtek Bejrút navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron. Řada lidí Reuters sdělila, že je nepřekvapilo, že Macron šel i do zdevastovaných částí města, zatímco libanonští politici se tam neodvážili.

„Doufám, že kontrolu nad námi prostě převezme jiná země. Naši lídři jsou zkorumpovaná banda,“ uvedla psycholožka Maryse Hayeková, jejíž rodiče při výbuchu přišli o dům.

Škody až za 15 miliard dolarů

Macron při své návštěvě Bejrútu slíbil rozzlobeným davům, že se peníze na pomoc Libanonu nedostanou do zkorumpovaných rukou. Francie spolu s OSN v neděli uspořádá on-line dárcovskou konferenci pro Libanon.

K tématu

Účast již přislíbil mimo jiné americký prezident Donald Trump. Podle dosavadních odhadů libanonských úřadů mohl výbuch způsobit škody za až 15 miliard dolarů. Hluboce zadlužený Libanon, který byl již před výbuchem a koronavirem v těžké ekonomické krizi, by však takovou částku sám zaplatit nemohl, píše Reuters.

Francie a další státy včetně ČR bezprostředně po explozi přispěchaly Libanonu na pomoc, do země vyslaly letouny s potravinovou pomocí, lékařským vybavením čí pátrací týmy.

Z České republiky do Libanonu ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek. Ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. V sobotu český tým stejně jako další na pokyn libanonské armády pátrání přerušil kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Ta patrně souvisela s již dříve avizovanou demonstrací.

/ fotografií

Tagy: demonstrace Policie slzný plyn demonstranti Libanon
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama