CNN Prima News žížaly

žížaly

Výpis příspěvků ke štítku „žížaly“

Rusko versus žížaly. Mají stejný podíl na světové produkci potravin, tvrdí vědci

Žížaly jsou natolik zásadní pro světovou produkci potravin, že jejich podíl je z globálního hlediska zhruba stejný jako u Ruska. Vyplývá to z nové studie zveřejněné v odborném časopise Nature Communications, podle které jsou tito kroužkovci zodpovědní za 140 milionů tun jídla ročně. Rusko, jeden z největších producentů potravin na světě, loni vypěstovalo 150 milionů tun obilí, napsal deník The Guardian.

Žížaly, snězte si mě. Výtvarník zkompostoval velkoformátový obraz v rodišti Havlových předků

Obraz bude předán žížalám a rozpadne se. Touto vizí uvedl oceňovaný umělec Jan Bogy Lörincz výstavu, na které představil velkoformátové dílo s názvem Žížalám. A nyní ho dešťovkám opravdu předal, když obraz rozřezal a zasypal trávou v ostravské hornické kolonii Hranečník, v níž se narodil dědeček Václava Havla. „Kompost je založen. Tohle dílo nebylo určené lidem, ti si ho mohli jen prohlédnout. Patří žížalám, mnohonožkám, mechům, prostě všem těm, kteří nezištně vytvářejí humus a udržují v rovnováze ekosystém na planetě,“ vysvětluje výtvarník. Loni třeba pokryl tisíc metrů čtverečních betonové zdi v Ostravě streetartovou malbou ke stoletému výročí fotbalového Baníku.

Nepostradatelný pomocník zahrádkářů mizí: Inženýra ekosystémů nezachrání ani jeho 5 párů srdcí

Bojují proti suchu. Samy však nemají vyvinutý žádný systém, který by je před suchem bránil. Žížaly nedisponují plícemi, zato mají pět párů srdcí. Také napomáhají provzdušnění půdy i rozkladu organismů a zadržují tak vláhu v zemi. Jejich tělo je tvořeno z 80 % vodou, fyziologicky jsou tedy více vodní živočichové. A současná sucha pro ně mnohdy znamenají smrt.

Kvůli suchu umírají v Česku žížaly

Současná sucha žížalám nesvědčí. Přečkat období sucha se jim nedaří ani ve větších hloubkách pod zemí. Přitom samy bojují proti suchu. Napomáhají provzdušnění půdy i rozkladu organismů a zadržují tak vláhu v zemi. Může současná situace vyústit až v „konec žížal v Čechách"? Zeptali jsme se odborníka.