reklama

I když nemáte zahradu, můžete se pustit do kompostování, znáte vermikompostér?

Pokud bydlíte v bytě, nemusíte zoufat. I tady můžete zbytky z kuchyně využít ještě dál a nevyhazovat je. Slupky, skořápky, zbytky jídla? To všechno můžete ještě zužitkovat jako krmení pro žížaly, a získat tak hodnotný kompost. A můžete navíc posunout svou zero waste domácnost ještě dál. Jste zvědaví, jak se to dělá?

reklama

Co je vermikompostér?

Vermikompostér je naprosto jednoduchá věc. Jde v podstatě o bednu, ve které žijí žížaly. Je samozřejmě nutné ji upravit tak, aby v ní žížalám bylo dobře. Nesmí se v ní držet voda, musí odtékat. Výhodné je mít víc boxů nad sebou, aby mezi nimi mohly migrovat. Samozřejmě čím více budete mít pater, tím více v něm bude žížal a tím více zbytků dokáží přeměnit. Příbytek si můžete jednoduše vyrobit sami. Nebo se porozhlédněte po obchodech a pořiďte si designový. Nikoho ani nenapadne, co se v něm skrývá. Nemusíte se také bát, že by se vám žížaly rozutekly po bytě. Jsou světloplaché a také dýchají celým povrchem těla. V prostředí mimo nádobu a půdu by jim nebylo dobře a rychle by se vracely zpátky.

Jak to probíhá

Dominantní při vermikompostování jsou bakterie. Bakterie rozkládají buněčné stěny materiálů, organických zbytků v kompostu. Žížaly je pak v podstatě jen olizují. Kompost z tohoto důvodu pak doma ani nesmrdí – to, co zapáchá, žížaly okamžitě zkonzumují. Spodní patro slouží ke sběru tzv. žížalího čaje. V každé rostlině je totiž až 80% vody, která se při rozkladu uvolňuje. Tu je dobré sbírat – na nádobu je možné připevnit kohoutek. Ten dovolí trvalé odpouštění tekutiny nebo její vypuštění v případě potřeby. Žížalí čaj využijte jako účinné domácí hnojivo.

Na mřížku je vhodné umístit geotextilii. Žížaly můžou dírami prolézt a díky textilii se snadno vrátí zpět. Zároveň slouží jako filtr – zbytky kompostu nepropadnou dolů a může odtékat čistý žížalí čaj. Nedochází k zanášení zbytky. Nádobu pak vystelte. Vhodné je kokosové vlákno doplněné o další rostlinný materiál. Do toho už přijdou žížaly. Bude jich potřeba zhruba 300. Postupně se namnoží. Jedna udělá kokon, ze kterého vzniknou další dvě až tři.

Dobré je mít patro, kde se žížaly zabydlí. V dalším patře se krmí. Žížaly si do něj sami prolezou pro potravu. Je to důležité proto, abychom neponičili kokony, které jsou v prvním patře v půdě při manipulaci. Do druhé patra tedy vložte zbytky z kuchyně a zakryjte kokosovou vložkou. Nemohou se k ní tak dostat a namnožit octomilky. Pak už stačí jen přiklopit víkem a nechat žížaly pracovat.

Kompost použijte do truhlíku – rajčata, bylinky i další rostliny ho uvítají. Můžete ho ale v klidu rozsypat před dům na trávu. Ta bude zadržovat vodu, nebude vysychat, udrží se zde vlhko a příjemné prostředí.

Co do vermikompostéru dávat?

Můžete do něj dávat všechny rostlinné zbytky. Určitě tam nedávejte vnitřnosti a maso. Ty vytváří zásadité prostředí, které je pro žížaly toxické. To neplatí pro venkovní kompostér, kde jsou dva prostory, mezi kterými mohou žížaly přelézat a proces kompostování je tam intenzivnější díky provzdušňování. Nemusíte se bát, že byste žížaly překrmily.

Čím více zbytků jim dáte, tím více se budou množit. Vermikompostér můžete nastavit až na 7 pater a žížaly promění v kompost odpad i ze 4 členné rodiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama