reklama

I když nemáte zahradu, můžete se pustit do kompostování, znáte vermikompostér?

Pokud bydlíte v bytě, nemusíte zoufat. I tady můžete zbytky z kuchyně využít ještě dál a nevyhazovat je. Slupky, skořápky, zbytky jídla? To všechno můžete ještě zužitkovat jako krmení pro žížaly, a získat tak hodnotný kompost. A můžete navíc posunout svou zero waste domácnost ještě dál. Jste zvědaví, jak se to dělá?

reklama

Co je vermikompostér?

Vermikompostér je naprosto jednoduchá věc. Jde v podstatě o bednu, ve které žijí žížaly. Je samozřejmě nutné ji upravit tak, aby v ní žížalám bylo dobře. Nesmí se v ní držet voda, musí odtékat. Výhodné je mít víc boxů nad sebou, aby mezi nimi mohly migrovat. Samozřejmě čím více budete mít pater, tím více v něm bude žížal a tím více zbytků dokáží přeměnit. Příbytek si můžete jednoduše vyrobit sami. Nebo se porozhlédněte po obchodech a pořiďte si designový. Nikoho ani nenapadne, co se v něm skrývá. Nemusíte se také bát, že by se vám žížaly rozutekly po bytě. Jsou světloplaché a také dýchají celým povrchem těla. V prostředí mimo nádobu a půdu by jim nebylo dobře a rychle by se vracely zpátky.

Jak to probíhá

Dominantní při vermikompostování jsou bakterie. Bakterie rozkládají buněčné stěny materiálů, organických zbytků v kompostu. Žížaly je pak v podstatě jen olizují. Kompost z tohoto důvodu pak doma ani nesmrdí – to, co zapáchá, žížaly okamžitě zkonzumují. Spodní patro slouží ke sběru tzv. žížalího čaje. V každé rostlině je totiž až 80% vody, která se při rozkladu uvolňuje. Tu je dobré sbírat – na nádobu je možné připevnit kohoutek. Ten dovolí trvalé odpouštění tekutiny nebo její vypuštění v případě potřeby. Žížalí čaj využijte jako účinné domácí hnojivo.

Na mřížku je vhodné umístit geotextilii. Žížaly můžou dírami prolézt a díky textilii se snadno vrátí zpět. Zároveň slouží jako filtr – zbytky kompostu nepropadnou dolů a může odtékat čistý žížalí čaj. Nedochází k zanášení zbytky. Nádobu pak vystelte. Vhodné je kokosové vlákno doplněné o další rostlinný materiál. Do toho už přijdou žížaly. Bude jich potřeba zhruba 300. Postupně se namnoží. Jedna udělá kokon, ze kterého vzniknou další dvě až tři.

Dobré je mít patro, kde se žížaly zabydlí. V dalším patře se krmí. Žížaly si do něj sami prolezou pro potravu. Je to důležité proto, abychom neponičili kokony, které jsou v prvním patře v půdě při manipulaci. Do druhé patra tedy vložte zbytky z kuchyně a zakryjte kokosovou vložkou. Nemohou se k ní tak dostat a namnožit octomilky. Pak už stačí jen přiklopit víkem a nechat žížaly pracovat.

Kompost použijte do truhlíku – rajčata, bylinky i další rostliny ho uvítají. Můžete ho ale v klidu rozsypat před dům na trávu. Ta bude zadržovat vodu, nebude vysychat, udrží se zde vlhko a příjemné prostředí.

Co do vermikompostéru dávat?

Můžete do něj dávat všechny rostlinné zbytky. Určitě tam nedávejte vnitřnosti a maso. Ty vytváří zásadité prostředí, které je pro žížaly toxické. To neplatí pro venkovní kompostér, kde jsou dva prostory, mezi kterými mohou žížaly přelézat a proces kompostování je tam intenzivnější díky provzdušňování. Nemusíte se bát, že byste žížaly překrmily.

Čím více zbytků jim dáte, tím více se budou množit. Vermikompostér můžete nastavit až na 7 pater a žížaly promění v kompost odpad i ze 4 členné rodiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?
Cestování

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

Babiš je prototyp leadera, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně

Českému voliči imponuje vůdcovství. Prototypem leadera je premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na druhou stranu se ale jedná o psychopata. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl režisér, producent a ideamaker předvolebních kampaní Jakub Hussar. Ten ve volbách pomáhal třeba Vladimíru Franzovi, Pavlu Fischerovi nebo se snažil do Sněmovny dostat hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty

Poslanec Marek Benda (ODS) nesouhlasí s novinkou o předjíždění cyklistů. Jsou přeci ti správní, kteří chrání svět před smrdícími auty, rýpl si do zákona, který ve čtvrtek schválila Sněmovna. Podle Bendy není potřeba na veškeré lidské chování legislativa, stačí zdravý rozum. Pirátský poslanec Ondřej Profant ale podotkl, že zákon se schválil kvůli malé aktivitě policistů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Netolický: Lhůty od stavebního zákona jsou šibeniční, reforma bude stát spoustu peněz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) je i nadále kritický k novému stavebnímu zákonu z dílny ministerstva pro místní rozvoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že například lhůty na vyřízení stavebních povolení jsou od nového zákona „šibeniční, až nerealizovatelné“. A měl i další výtky. Proti těm se staví šéfka zmíněného resortu Klára Dostálová (za ANO).

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

reklama