reklama

Zneužití registračního systému na testy? Informace prý dostávají reklamní společnosti

Centrální rezervační systém pro objednávání na antigenní testování posílá část informací o uživatelích také reklamním společnostem. Zjistil to web iRozhlas. Stejná firma bude dodávat i objednávkový registr pro očkování proti koronaviru. Podle ministerstva zdravotnictví však žádný únik dat nehrozí.

reklama

Rezervační systém pro objednání na očkování dodá společnost Reservatic. Už teď zajišťuje rezervace pro antigenní testování. Jenže program pro některá zdravotnická zařízení údajně odesílá informace také reklamním společnostem. „U systému, ze kterého tento systém vychází, je jasné, že byla ochrana osobních údajů uživatelů zcela hrubě podceněna. Byly tam různé systémy třetích stran, které jsou vlastně určené ke šmírování uživatelů,“ sdělil Ondřej Profant (Piráti).

K tématu

Veřejná služba by podle opozice neměla zaprodávat údaje zájemců o očkování. Některé funkce totiž může využít cílená reklama. „Nesrovnávejme to s jinými systémy, které jsou na tomto modulu postaveny. Tyto funkcionality v centrálním rezervačním systému nejsou umožněny,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Jsou data anonymizována?

„Máme od začátku automatickou anonymizaci. Do 24 hodin od testování jsou veškerá data anonymizována,“ uvedl společník a technický ředitel společnosti Reservatic Jiří Kubica.

Objednávky s údaji prý nezůstávají v registračním systému, ale putují do Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Podle expertů by měl rezervační systém projít nezávislým bezpečnostním auditem. „Bez nezávislého ověření stavu výsledku je složité říct, jestli může dojít k nějaké kompromitaci, jestli může nastat nějaký problém, jestli všechny skripty, které tam běží, jsou pro základní sbírání informací a jsou neškodné,“ vysvětlil expert kybernetické bezpečnosti Michal Čábela.

Dodavatele rezervačního systému zajišťuje Národní agentura pro komunikační a informační technologie, která spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Podle ní se celková podoba stránky pro rezervaci ještě doupravuje. V plánu je také zátěžová zkouška.

Registrační systém se spustí v pátek

Centrální registrační systém pro očkování proti COVID-19 se spustí v pátek. Jako první se mohou hlásit senioři starší 80 let. „My dodržujeme všechna platná ustanovení o ochraně osobních údajů a nestane se, že by došlo k nějakému sdílení s jakýmkoli komerčním subjektem tak, jak jsem slyšel, to je vyloučeno,“ sdělil Blatný.

V kontextu rezervačního systému, který je využíván pro plánování testů a očkování proti COVID-19, by měly být veškeré pochybnosti o sběru nebo možném zneužití dat vyvráceny nebo potvrzeny auditem, nejlépe nezávislým.

K tématu

Tagy: reklama očkování informace ministr zdravotnictví koronavirus antigenní testy Jan Blatný testování na koronavirus vakcinace registrační systém

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama