Italský ministr naštval šéfa vagnerovců. Prigožin na jeho hlavu vypsal odměnu 340 milionů

Šéf vagnerovců Jevgenij Prigožin vypsal odměnu na hlavu italského ministra obrany Guida Crosetta. Ruskému prominentovi vadí Crosettovy kritické postoje vůči Kremlu a podpora Ukrajina. Proto vypsal na jeho hlavu odměnu ve výši 15 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 340 milionů korun. Informaci o Prigožinově zvláštní výzvě přinesl italský list Il Foglio.

Crosetto lídrovi vagnerovců evidentně leží v žaludku, a to mj. i kvůli slovům, že ruští žoldáci podněcují migraci v Africe. Dokládal to na počtech uprchlíků, kteří dorazili do Itálie. Podle ministra obrany se do jihoevropské země vydalo v minulých letech kolem šesti tisíc migrantů ročně. Letos je jich už ale přes 20 tisíc. Tento nárůst přičítá právě působení vagnerovců.

ČTĚTE TAKÉ: Hádka českých bojovníků na Ukrajině. Hrdina dezinformátorů šířil lži, sklidil hněv

„Exponenciální růst počtu migrantů, kteří opouští africké pobřeží, je do značné míry součástí strategie hybridní války, kterou vede Vagnerova skupina využívající své kapacity v některých státech Afriky,“ pronesl minulý týden v pondělí Crosetto.

Jeho slova se Prigožina dotkla. „Crosetto by se měl přestat dívat jinými směry a raději se zabývat svými problémy, které pravděpodobně neumí vyřešit,“ reagoval na dálku zakladatel vagnerovců s tím, že žádnou migrační krizi nezpůsobil a „má svých problémů dost“. Kromě toho na Crosettovu adresu přidal urážku „mudak“, což se dá do češtiny přeložit jako „ko*ot“. Především pak na jeho hlavu vypsal odměnu 15 milionů dolarů (přes 340 milionů korun).

List Il Foglio informoval, že Crosetto byl na vypsanou odměnu upozorněn tajnými službami, a to již před několika dny. Podle dostupných informací se ale zatím rozhodl nenavyšovat počet svých bodyguardů.

Italský deník doplňuje, že vypsaná odměna na ministra obrany státu Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO) značí, že Vagnerova skupina a její šéf Prigožin mají jasně nepřátelský postoj vůči EU a NATO. „Zacílení člena parlamentu země, která patří do G7, brigádou patřící na výplatní pásku Kremlu je zřetelně něco, co představuje vyšší stupeň nebezpečí,“ konstatoval list.

Prigožinova provokace kladivem

Není to poprvé, co se Prigožin odhodlal k radikálnímu a provokativnímu kroku. Nedávno byli jeho vagnerovci mimo jiné kritizováni za brutální popravy vlastních vojáků. Na internet se totiž dostalo video, kterak byl jeden z příslušníků organizace ubit kladivem. Prigožin pak ono kladivo poslal do Evropského parlamentu. Jeho topůrko bylo ještě zakrvácené.

Žoldáci navíc od tohoto způsobu popravování neupustili. Nedávno se totiž na sociálních sítích objevilo další video, v němž popravčí vagnerovců kladivem ubije jiného žoldáka, který byl svými veliteli „odsouzen“ k smrti. Do Crosetta se za Rusko pustil i bývalý prezident a někdejší premiér Dmitrij Medveděv, který italského ministra označil za „hlupáka“.

Crosetto je ministrem obrany ve vládě premiérky Meloniové od loňského roku. Někteří kritici se obávali, že kabinet bude nahrávat Rusku, což se však zatím na mezinárodní scéně nepotvrdilo. Meloniová a její vláda se snaží zatím Kyjev podporovat. Samotný Crosetto například vyzdvihl podporu NATO, neboť může podle něj úspěšná obrany Ukrajiny „zabránit 3. světové válce“.

Tagy: