Zpověď štábu CNN Prima NEWS: Holčička tady mi připomíná dcerku doma, přiznává kameraman

Darja Stomatová a Ján Schürger

Zprávy PLUS (227)

Štáb CNN Prima NEWS je stále v Charkově. Reportérka Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger ve speciálním více než 45 minut dlouhém vstupu odpovídali českým divákům na jejich otázky. Jak to ve druhém největším ukrajinském městě aktuálně vypadá? Je v Charkově dostatek zásob? A co oba dva členy štábu motivuje, aby ve své práci dál pokračovali?

Válka na Ukrajině probíhá už čtvrtý den. Bojuje se prakticky po celé zemi včetně Kyjeva nebo Charkova. Tam se nachází také reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger. Diváky tak pravidelně informují o tom, jak se situace v druhém největším městě Ukrajiny vyvíjí.

„Jsme v kavárně v hotelu, máme tu zabedněná okna. Nesmíme moc svítit, abychom nelákali pozornost. Přijde mi, že je tu teď nejklidněji od začátku té války. Za poslední dvě hodiny jsme slyšeli jen pár výstřelů. Místní obyvatelé si myslí, že se situace uklidnila kvůli jednání,“ přiblížila atmosféru v neděli večer Stomatová.

Kyjev totiž podle Moskvy souhlasil se schůzkou na ukrajinsko-běloruských hranicích, kde budou obě strany válečného konfliktu jednat. Očekávání v souvislosti s mírem ale nejsou nikterak velká. V Charkově se nehledě na možné jednání během neděle několikrát střílelo.

„Ráno jsem vyšel ven, abych vyhodnotil situaci kolem. Zhruba ve 12 hodin probíhala střelba kousek od našeho hotelu. Podobně, jako jste mohli vidět ráno. Musíme dbát na bezpečnost, během zákazu vycházení je každý, kdo vyjde ven, potenciálním cílem,“ vysvětlil Schürger, co vše je potřeba kromě novinářské práce dělat.

Oba odpovídali také na otázku diváků, co jedí. Štáb se shodl, že toho mnoho není. Kameraman si nicméně pochvaloval těstoviny od hotelového kuchaře.

A co oba kolegy motivuje k tomu, aby na nebezpečném místě zůstávali? Svou práci berou jako službu společnosti. „Jsem tu i proto, že je tady malá holčička a kluk. Jsou ve věku mé dcerky a připomínají mi ji. Právě i kvůli dětem musíme informovat a ukazovat, co se tu děje. Aby se to nedělo třeba u nás. Vnímáme to i trošku jako misi,“ přiznal Schürger.

Tagy:
válka dítě Moskva Ukrajina dcera CNN Prima NEWS štáb Darja Stomatová Rusko Kyjev Charkov kameraman Zprávy plus Ján Schürger ruská invaze na Ukrajinu