Superpotravina je laický termín označující potraviny s vysokou výživovou hodnotou. Veřejnost takto označuje potraviny, které vykazují vysokou koncentraci zdraví prospěšných látek a důležitých živin. Když člověk čte nebo slyší o superpotravinách, může to v něm vyvolat představu téměř vesmírného jídla nebo potravin z dalekého deštného pralesa, díky nimž se domorodci dožívají 150 let. Ukážeme si, že se jedná o námi běžně využívané potraviny, které každ?
Jak bylo zmíněno, v případě pojmu superpotravina se jedná spíše o laický než odborný termín. Přívlastek „super“ si potraviny vyslouží například tím, že pomáhají díky obsahu vitaminů posilovat imunitní systém, zlepšují naší vitalitu a jsou prevencí před záněty.
Některé účinky lze řadit do kategorie „babských rad“, jiné za sebou však mají i potvrzení a uznání vědecké komunity. V našem výběru najdete pouze přínosy, které již byly potvrzeny výzkumy.
1. Špenát
Zelenina proslavená animovanou seriálovou postavičkou Pepka námořníka obsahuje mnoho zdravých látek, byť ke své pověsti „potraviny pro siláky" přišla vlastně omylem. Vědecká měření kdysi chybně ukázala, že obsah železa ve špenátu je až desetinásobně větší než u ostatní zeleniny, což však následně pokusy ve 40. letech vyvrátily.
Špenát nicméně dodává tělu vitaminy A, C, K, B6 a B9, a také celý zástup minerálních prvků - vápník, hořčík, fosfor i železo. Hlavní zdravotní benefity byly sledovány ve spojitosti se zdravím našich očí, kostí, mozkových funkcí, ale také v prevenci rakoviny.
2. Červená a bílá cibule
Ano, i natolik běžně využívaná potravina jako je cibule, je nositelem tolika zdraví prospěšných látek, že ji můžeme zařadit mezi superpotraviny. Jako základní součást mnoha receptů do jídelníčku přináší vitamin C, B6 a B9 a minerály draslík, fosfor, vápník a železo. Červená cibule je navíc zdrojem vitaminu A. Tento mix prospěšných látek má pozitivní vliv na produkci kolagenu, funkci imunitiního systému či regeneraci tkání a buněk.
3. Česnek
Naši dědové si ho pravidelně roztírali na topinku a my bychom na něj také neměli zapomínat. Česnek, často označovaný za přírodní antibiotikum, má prokázaný vliv hned na několik systémů v našem organismu. Je spojován s poklesem cholesterolu, krevního cukru a celkově přispívá ke zdraví našeho srdce. Pokud hledáte bohatý zdroj vitaminu C a minerálů jako železa, zinku, manganu či fosforu, nezapomeňte česnek přidat do vašich receptů.
4. Vlašské ořechy
Ořešák má na zahradě spousta z nás a protože úrodu často jedna rodina nespotřebuje, prodávají si sousedé vlašské ořechy mezi sebou. Bohatý zdroj tuků, vitaminů skupiny B a řady minerálů je proto ve srovnání s ostatními semeny a ořechy levnější. Když ho srovnáme s exotickými kešu ořechy, mají ty vlašské dvakrát více vlákniny, obdobný profil obsažených minerálů a jediným zásadním rozdílem je odlišný poměr sacharidů a tuků.
Kešu ořechy obsahují dvakrát více sacharidů a méně tuku. Pokud se snažíte jíst zdravě, hrst ořechů nebo semínek můžete přidat do salátu, jogurtu nebo konzumovat samostatně jako svačinu. S ořechy to vzhledem k jejich obsahu energie (650 kcal na 100 g) nepřehánějte a vyhněte se soleným variantám.
5. Borůvky
Často se ve spojitosti se „superpotravinami“ mluví o zázračných plodech acai berry nebo kořenu macy peruánské, ale úplně se zapomíná na náš zázrak přírody – borůvky! Modré plody jsou zdrojem vitaminů C, E a K, byly u nich prokázané také pozitivní vlivy na vstřebávání železa, zdraví srdce či tkání.
Ve výčtu našich zdraví prospěšných lokálních potravin bychom mohli pokračovat. Za zmínku by určitě stálo také zelí, chřest, mrkev a řada bylinek, které si každý z nás může pěstovat doma nebo na zahrádce.