A co děti, mají si kde hrát? V Praze se otevřelo jubilejní sté Rákosníčkovo hřiště

Nové Rákosníčkovo hřiště

V Praze se otevřelo jubilejní 100. Rákosníčkovo hřiště

Rákosníčkových hřišť je již po celé České republice přesně sto. To poslední vyrostlo na Praze 11 v ulici Chalupkova. Slavnostní otevírání proběhlo v pátek a celou akci doprovázely aktivity i soutěže pro děti. Den byl zakončen oficiálním předáním hřiště do rukou městské části.

Projekt Rákosníčkova hřiště funguje od roku 2012 a měl za úkol vystavit sto hřišť. To se mu v letošním roce povedlo. Budování hřišť se ujala společnost Lidl, která se věnuje tématu společenské odpovědnosti. Cílem je rozšířit možnosti bezpečného hraní a aktivního trávení času dětí venku.

O Rákosníčkova hřiště se vedl boj mezi městy a městskými částmi. Lidé pomocí hlasování určovali, kde hřiště vyrostou. To město (nebo městská část), které získalo nejvyšší počet hlasů, získalo na Rákosníčkovo hřiště právo. Města pak poskytla pozemek a hřiště v hodnotě 1,5 milionu bylo vystavěno.

Hlasování byla stanovena na základě počtu zaslaných hlasů a vždy mezi sebou soutěžila města s podobným počtem obyvatel. Rekordní výsledek zaznamenal Humpolec, který s necelými 11 tisíci obyvatel získal přes 86 tisíc hlasů. Zvítězil tak i nad podstatně většími městy. Praha 11, kde se tento týden otevřelo poslední Rákosníčkovo hřiště, získala kolem 10 tisíc hlasů.

Páteční odpoledne na Praze 11 bylo ve znamení aktivit a soutěží pro děti. Soutěžilo se ve skládání puzzle, házení míčem na cíl nebo v navlékání korálků. Po areálu chodili klauni na chůdách a umělci, kteří dětem na obličej malovali obrázky. Lidé se také mohli setkat se známými tvářemi, jako je Michaela Maurerová, Alice Bendová nebo Štěpánka Duchková. Den poté zakončil populární dětský bavič Michal Nesvadba se svojí show.

Hřiště musí splňovat přísná pravidla

Budování, provoz, údržba a kontrola dětských hřišť má jasný legislativní rámec. Požadavky se týkají bezpečnosti, povrchů, lanových drah, skluzavek a všech ostatních zařízení na hřišti. Všechna dětská hřiště musí splňovat pravidla stanovená zákonem. Například pískoviště musí dle ochrany veřejného zdraví zajistit, aby písek nebyl nijak znečištěn. Kvalita písku je důležitá hlavně z hlediska zdraví dětí. Povrch hřišť nesmí být z jílu nebo prašných naplavenin. Kůra může být totiž zdrojem plísní. Za bezpečnost pak zodpovídá provozovatel hřiště. Běžná kontrola se provádí jednou za tři měsíce a zodpovídá za ni majitel.

Minimálně jedno Rákosníčkovo hřiště se nachází v každém ze čtyř největších českých měst - Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Další jsou pak například v Karviné, Hlinsku, Příbrami, Jablonci nad Nisou nebo Chebu.

Tagy: