Pohřeb sociálních jistot, který obstarává česká vláda, symbolizovaná premiérem Petrem Fialou a Vítem Rakušanem. Ministr vnitra k tomu má připočítaných ještě „pět mrtvých z kauzy Dozimetr“. Velkoplošné bannery na Lidovém domě, sídle SOCDEM, dávají jasně najevo, jak naladěná vyrazí strana do voleb. Předsedkyně Jana Maláčová chce bojovat za vyšší mzdy či dostupné bydlení, stále ale ještě nemá dořešenou otázku, jakým způsobem se SOCDEM do volebního klání zapojí.
„Lidé mají strach, převládajícím pocitem je dnes nejistota,“ začíná Jana Maláčová představení Vize 2035, programového dokumentu sociální demokracie o 78 stranách. Ten prý přináší komplexní strategii a systémové změny, které by zvedly životní úroveň milionům lidí.
„Největším problémem Česka jsou nízké mzdy“
„Češi vydělávají méně než v roce 2019, ačkoliv naše produktivita stoupla,“ tvrdí někdejší ministryně práce a sociálních věcí. Největším problémem v Česku jsou podle ní právě extrémně nízké mzdy.
„I bankovní ekonomové vám mimo záznam řeknou, že tohle už je prostě neúnosné,“ vykládá Maláčová zapáleně. A protože prý odbory v Česku mají malé pravomoci, musí na růst mezd tlačit vláda.
ČTĚTE TAKÉ: Maláčová ve videu ztrhala vládu. Pomocí barevných kuliček tvrdí, že na obranu dáváme dost
Zvyšme minimální mzdu, vyzývá Maláčová
Nejdůležitějším nástrojem je pro to hospodářská politika, tlak na inovace a přidanou hodnotu. „Pak je tu minimální mzda,“ popisuje Jana Maláčová. „Je nesmysl, že se to týká jen nějakých 140 tisíc lidí,“ tvrdí. Podle hesla SOCDEM jsou chudobou ohroženy tři miliony lidí.
Přitom už dva roky existuje evropská legislativa týkající se minimální mzdy. „Naše vláda šla na tu nejnižší možnou hranici,“ upozorňuje předsedkyně strany.
Za příklad dává Polsko, kde je minimální mzda v roce 2025 zhruba o sedm tisíc víc než v Česku. „To je alarmující,“ burcuje Maláčová. Pokud by mohla sociální demokracie vládnout, v roce 2028 by prý minimální mzda činila 31 tisíc měsíčně.
Vyšší platy ve veřejné sféře i dostupné bydlení
Třetím faktorem, jak tlačit na růst mezd, jsou prý nízké platy ve veřejné sféře, která není schopna konkurovat soukromému sektoru.
Zlepšit se ale podle SOCDEM musí i dostupnost bydlení, školství, zdravotnictví či sociální péče. Sociální demokracie by také chtěla vrátit věk odchodu do důchodu na 65 let a dál ho snižovat.
Změna daňového mixu
Peníze na robustnější sociální systém by měly plynout ze zásadní změny daňového mixu v Česku. „Jasně se ukazuje, že ekonomický model, kdy státní rozpočet stojí z 85 procent na zdanění práce nebo spotřeby, se vyčerpává,“ má jasno Jana Maláčová a volá po snižování zdanění práce.
Výpadek rozpočtu pak chce pokrýt zvýšením jiných daní. Progresivní zdanění SOCDEM navrhuje od dosažení trojnásobku průměrné mzdy (asi 150 tisíc měsíčně).
Dalším obrovským zdrojem příjmů je prý nadnárodní kapitál. „Vítáme ho, ale musí se tu chovat jako doma,“ zdůrazňuje Jana Maláčová, podle níž musí vláda „pořádně začít vybírat daně“.
Zvýšení daně z nemovitosti až od čtvrté položky
Pokud by stát dostatečně hlídal a postihoval transferové ceny, tedy fakturování zahraničních firemních matek za služby, bylo by prý možné získat 300 až 400 miliard korun ročně beze změn zákonů.
Strana by zavedla také milionářskou daň, daň z nemovitosti by zvyšovala až od čtvrté položky stejného majitele, změnami by se snažila pomoci nejhůře odměňovaným skupinám či menším podnikům.
„Pravicová vláda nechá 300 tisíc domácností na dávkách,“ vysvětluje Jana Maláčová hesla o pohřbení českých sociálních jistot.
Dvě procenta HDP na obranu stačí
Těmi prý může otřást i závazek současné vlády zvýšit výdaje na obranu. Podle Maláčové je v pořádku směřovat dvě procenta HDP na obranu. Ale zároveň by měla probíhat parlamentní debata o jejich efektivním využití, která prý ale neprobíhá.
„Co mi osobně vadí, je, že vláda neříká, kde ty desítky a stovky miliard korun vezme. Na úkor čeho to půjde? Rozpočet není nafukovací a jsou jediné dvě velké sféry, odkud se dá brát: veřejné zdravotnictví a důchody,“ říká předsedkyně SOCDEM.
Z lidí, které potkává v kampani, pak má Jana Maláčová pocit, že by desítky a stovky miliard, které mají navíc plynout do obrany, dali radši na bydlení.
Jak půjde SOCDEM do voleb?
Když dojde na otázky, jak půjde sociální demokracie do voleb, je předsedkyně o poznání méně sdílná.
Ve hře jsou podle ní stále tři možnosti – samostatná kandidatura, koalice nebo místa na kandidátkách nějakého partnera. Mluví se o spolupráci s hnutím ANO, což odmítla Maláčová komentovat. Připouští, že trpělivost straníků už je na hraně, slibuje ale konečné rozhodnutí začátkem června.
Nechce nechat propadnout sociálnědemokratické hlasy, o průzkumech však také nechce spekulovat. „Držím se pořekadla, že české volby nikdy nedopadly tak, jak to vypadalo někdy půl roku před tím,“ říká tajemně.
Jednu jistotu už ale mezitím půl roku úřadující předsedkyně tradiční strany získala: prezident Petr Pavel vyhlásil termín voleb na začátek října.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drahá vejce? Ekonomka odhalila nákupní cenu řetězců. O viníkovi drahoty má jasno