Nájemník přestal platit zálohy za plyn nebo elektřinu. Kdo je v takovém případě odpovědný a na co si musí dávat pronajímatel pozor? Pojďme rozplést složitosti energetických smluv a zjistit, jak nepříjemnou situaci řešit.
Kdo je ve smlouvě, ten platí? Existují výjimky
Základní pravidlo zní: za dluhy vůči dodavateli energie odpovídá ten, kdo s ním má uzavřenou smlouvu. V ideálním případě pronajímatel zajistí, aby si nájemce smlouvu s dodavatelem energií přepsal na své jméno, nebo uzavřel novou smlouvu. Pronajímatel tak nemusí vyúčtování řešit.
Druhou variantou je, že smlouvu s dodavatelem energií má pronajímatel, a pokud nájemník zálohy neplatí, pronajímatel má povinnost uhradit faktury dodavateli. Nese tedy za dluhy svého nájemce odpovědnost. V rámci nájemních vztahů bohužel neexistují žádné speciální dozorové orgány pro mimosoudní řešení. Pokud nájemce odmítne svůj dluh uhradit, pronajímateli nezbývá nic jiného než se obrátit na soud.
Přepis energií na nájemce není vždy výhrou
Na první pohled se zdá, že přepsání energií na nájemce je pro pronajímatele nejlepším řešením. Ale jakmile sám nemá smlouvu s dodavatelem energií, ztrácí kontrolu nad tím, zda nájemník platí zálohy poctivě a včas. A co se stane, když nájemník dlouhodobě neplatí? Může dojít k nemilé situaci, kdy mu elektroměr nebo plynoměr prostě odmontují a v nemovitosti zhasnou světla. A hádejte, kdo pak musí zajistit obnovení dodávky energie? Přece majitel bytu či domu.
Jak minimalizovat rizika?
Nejste si jisti, jak nejlépe nastavit smlouvy na energie ve své nemovitosti? Neváhejte se obrátit na odborníky z projektu Energie srozumitelně, kteří vám zdarma poradí a také pomohou vybrat tu nejlepší nabídku na míru. Pyšní se průměrnou úsporou klientům 7110 Kč, přitom za jejich služby nic neplatíte.
Srovnávač naleznete bezplatně na Energie srozumitelně.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Obchody chtějí zatočit s obézními Čechy. Pomoci mají rostlinné náhražky, experti nesouhlasí