Statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou za poslední týden více než varující – čísla informující o nákaze poskočila o 43 procent. Kontinent s 1,3 miliardy obyvatel je tak pro svět velkým nebezpečím.
„Afrika má velice omezené a ztížené možnosti testování,“ cituje americký magazín Time Johna Nkengasonga, ředitele afrických středisek pro kontrolu a předcházení nemocí. Tím ve skutečnosti prozradil, že čísla budou podle všeho daleko vyšší, než uvádí oficiální statistiky. Expert tvrdí, že v Africe může zemřít až 300 tisíc lidí a 30 milionů obyvatel kontinentu se dostane do stavu absolutní chudoby a hladu. Povzbuzující z jeho citací jsou slova: „Afrika má stále čas odvrátit katastrofu.“ Jedná se ovšem o pouhá slova, neboť sám k nim dodává popis zoufalé skutečnosti: „Testování a sledování jednotlivých případů je na kritické úrovni.“
Během dvou měsíců, kdy se na africkém kontinentu začalo s testováním, bylo provedeno podle statistik méně než 500 tisíc testů, což je 325 testovaných na milion lidí. To je pro více než miliardu lidí zoufale málo.
Cílem středisek pro kontrolu a předcházení nemocí je provést na kontinentu další milion testů v průběhu příštích čtyř týdnů a 10 milionů testů v následujících čtyřech měsících. „Bude to úkol, jako když Sysifos valil balvan do kopce. Doháníme, co je ve zdejším zdravotnickém systému zanedbané,“ postěžoval si na situaci v Africe ředitel středisek.
Pandemie v Kapském městě
O tom, že nejde o jednoduchý úkol, svědčí příklad ze čtvrti Imizamo Yethu v jihoafrickém Kapském městě. Ve čtvrti žijí většinou přistěhovalci ze sousedních afrických zemí. Bydlí v plechových příbytcích, kde v jedné místnosti je natěsnaná celá rodina, voda a záchody jsou pro všechny venku společné. Žije zde kolem třiceti tisíc lidí a všichni zůstali bez práce. „Jsme doma a bez jídla,“ řekla pro web The New Humanitarian žena, která s manželem, dvěma dětmi a jedním vnoučetem v této „plechárně“ bydlí.
Mnozí se snaží vydělat i za současné situace, jak se dá. Když se nedá koupit alkohol, „podnikatelé“ vaří a prodávají populární kukuřičné pivo známé pod názvem Umqombothi. Kvetou i nelegální bary „shebeens“. Kukuřičné pivo se zde prodává za pětinásobek původní ceny a přitom jde na odbyt lépe než před pandemií. „Stopadesátilitrový sud se obvykle prodával tři až čtyři dny, a teď je pryč za den,“ říká majitelka jednoho z tamějších nelegálních barů. Dodává, že ale uvařila poslední sud. Nese to s sebou totiž jistá rizika. „Bojím se, že mě policie zatkne a peníze půjdou vniveč,“ říká barmanka.