
Koalice ochotných v Kyjevě
Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí 30denní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reaguje tak na oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, který v noci na neděli navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory. Klid zbraní navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Turecko je připraveno hostit mírová jednání, sdělil později podle agentur prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonátu s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem.
„Rusko konečně přemýšlí o ukončení války, což je pozitivní znamení. Celý svět na tento posun čekal velmi dlouhou dobu,“ uvedl Zelenskyj na síti X.
K TÉMATU: Hraní si na Havla je směšné, kritizoval Zaorálek prezidenta. Meleme kávu, vysmál se mu Kolář
Připomněl, že prvním krokem k ukončení války je vyhlášení příměří a přijetí z obou stran konfliktu. „Nemá smysl pokračovat v zabíjení ani jediný den. Očekáváme, že Moskva přijme hned v pondělí 12. května příměří, a to spolehlivé, plné a dlouhotrvající,“ napsal také.
It is a positive sign that the Russians have finally begun to consider ending the war. The entire world has been waiting for this for a very long time. And the very first step in truly ending any war is a ceasefire.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 11, 2025
There is no point in continuing the killing even for a single…
Zelenskyj se v sobotu v Kyjevě s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým kancléřem Friedrichem Merzem, britským ministerským předsedou Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem shodli na nabídce příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května a trvat přinejmenším 30 dní. Evropa i Spojené státy podle nich zkoordinují nové rozsáhlé sankce proti Rusku, pokud Putin příměří odmítne.
Na ruské potvrzení příměří se čeká
Sobotní návrh podpořil v neděli i americký prezident Donald Trump. USA také byly první, které s takovým návrhem přišly.
Putin však zatím klid zbraní nepotvrdil. Místo toho navrhl setkání Ruska a Ukrajiny v Istanbulu. Tato schůzka by podle jeho poradce Jurije Ušakova zohlednila současný stav na bojišti i jednání z roku 2022.
Rusko tehdy v chystané dohodě z Istanbulu požadovalo, aby se Ukrajina zavázala k neutralitě, zřekla se vstupu do NATO, omezila velikost svých ozbrojených sil a udělila východní Ukrajině zvláštní status. Prezident Zelenskyj dal najevo, že je proti takovým závazkům.
Lipavský: Ohledně ruského přístupu k příměří jsem opatrný
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS řekl, že je k ruskému přístupu k příměří skeptický. „Nevidím reálné kroky, které by k tomu směřovaly. Když Moskva vyhlásila klid zbraní, šlo spíše o operační pauzu. Plně podporuji příměří, ale byl bych velmi opatrný,“ pronesl k aktuální situaci.
Za nevyzpytatelné označil Rusko europoslanec Filip Turek (nestr. za Přísahu a Motoristy sobě). Ministrovi jakožto vládnímu představiteli vyčetl, že vláda nepřipouštěla možné územní ztráty Ukrajiny, o nichž se dnes v rámci ukončení konfliktu diskutuje. „Sankce EU vůči Moskvě jsou směšné a nefungují. Jediné, co na Rusko zabírá, je nátlak prezidenta USA Donalda Trumpa,“ míní Turek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řezník Putin by se měl obávat režimu, který v Rusku stvořil, říká lotyšská ministryně