V Iowě se Donald Trump stal vítězem, když mezi dalšími republikánskými kandidáty nenašel vážného soupeře a hlasování se stalo spíše symbolickým. Oba jeho protivníci (Joe Walsh a Bill Weld) získali každý jen po jednom procentu hlasů.
Demokraté vybírali mezi svými jedenácti kandidáty, z nichž právě v Iowě měli největší šanci Bernie Sanders, Joe Biden, Pete Buttigieg a Elizabeth Warrenová. Výsledky ještě dosud nejsou známé, neboť demokraté se rozhodli pro větší kontrolu výsledků hlasování a mají složitější rigidnější systém výběru kandidáta než republikáni. Proto Brad Parscale, který je manažerem Trumpovy kampaně, se jim vysmál, že nedokázali včas mít výsledky výběru kandidáta za Iowu. „A to jsou ti, kteří chtějí provozovat celý náš systém zdravotní péče,“ vysmíval se Parscale.
Donald Trump reagoval na svém Twitteru slovy: „Je to naše velké vítězství v Iowě. Děkuji vám!“
Big WIN for us in Iowa tonight. Thank you!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 4, 2020
Než toto zahřívací kolo v Iowě stalo se pro média zajímavější vyjádření k možnému výsledku amerických voleb od miliardáře Leona Coopermana pro televizi CNBC. Miliardáře znepokojují předběžné průzkumy a zřejmě i výsledek z Iowy, který dává velkou šanci na úspěch za demokraty Bernie Sandersovi a Elizabeth Warrenové. Vyjádřil to slovy: „Mám velké starosti!“
Myslí tím, jak Warrenová fandí zvýšení daní pro bohaté. Ta prohlásila, že pokud by byla prezidentkou, tak nejbohatším Američanům, kteří mají více jak 50 milionů dolarů, by zdanila jejich majetek dvěma procenty. Navíc miliardáře, kterých je v USA asi 0,1 procenta, jako je právě Cooperman, zdanila by je až šesti procenty. Warrenová chce těmito daněmi do stání kasy získat do roku 2030 finance kolem 4 bilionů dolarů.
Mimo jiné tvrdí, že dobře situovaní, kterým po desetiletí vycházela na ruku americká vláda, „zkoncentrovali bohatství, které nepozorujeme v žádné jiné přední ekonomice na světě. 400 nejbohatších Američanů v současné době vlastní více bohatství než všechny černošské domácnosti a čtvrtina latino-amerických domácností dohromady… Nejbohatších 130 000 amerických rodin nyní drží téměř tolik bohatství jako dohromady 117 milionů rodin, které se nachází v USA na nejnižší úrovni.“
Předtím, než Warrenová odjela do Iowy, prohlásila na adresu Copermana: „Někteří z miliardářů chodí do televize a pláčou, jak je to smutné, kdyby museli platit 2 centy za každý dolar, který mají nad 50 milionů.“
Server německé stanice Deutsche Welle cituje ekonoma z univerzity v Berkeley Gabriela Zucmana, který si dal práci a spočítal, že kdyby bylo již od roku 1982 podle Warrenové, tak by dnes Bill Gates neměl jmění v hodnotě 97 miliard dolarů, ale pouze 13,9 miliard. Ekonomové ale upozorňují, že by tím neutrpělo jenom vlastnictví jednotlivců, ale trpěly by tím i finanční trhy.
Ekonom Robert Wolf z firmy UBS Americas nemá z názorů Warrenové bezesné noci. Tvrdí, že lidé z Wall Street budou ze 40 procent volit Warrenovou, ze 40 procent Trumpa a zbylých dvacet procent jsou voliči, kteří se v minulosti rozhodli pro Obamu, pak pro Romneyho a v roce 2016 pro Clintonovou. Proto je podle Wolfa výsledek nepředvídatelný, s mírnou převahou demokratů. „Trump svým chaosem unavil neuvěřitelně velký počet lidí z finančního sektoru,“ říká americký ekonom Robert Wolf.
Je zde ovšem další demokratický kandidát, který u amerických miliardářů vyvolává ještě větší strach, tím je Barnie Sanders. Ten nejen, že vyhrožuje zvýšením daní nebo zákazem frakování plynu, ale jde mnohem dále než Warrenová. Proto ho investor Jeffrey Gundlach popisuje jako „hrůzu pro Wall Street“. „Je daleko silnější, než si kdokoli myslí a je největším rizikem pro finanční trhy,“ říká Gundlach. Známý je Sandersův výrok pro deník New York Times: „Nemyslím si, že by miliardáři museli existovat (I Don’t Think That Billionaires Should Exist). Jako prezident Spojených států omezím pobuřující, groteskní a nemorální příjmovou a majetkovou nerovnost,“ uvedl loni Sanders pro deník New York Times a dodal: „Nejbohatším rodinám v této zemi řekneme, že nemohou mít tolik bohatství!“ Sanders mimo jiné přichází s návrhem pro firmy dávat každý rok po dobu deseti let procento z vlastních akcií svým zaměstnancům.
Na závěr k tomu citujme na začátku zmiňovaného plačícího miliardáře Leona Coopermana, který v odpovědi na návrhy demokratů použil slova Winstona Churchilla: „Chudí se nestanou bohatými tím, že bohatí zchudnou.“ Cooperman tvrdí, že sice nedostatkem kapitalismu je nerovnoměrná dělba bohatství, ale upozorňuje: „Nedostatkem socialismu je rovnoměrná dělba bídy.“