Francie řeší kuriózní problém. O víkendu se totiž země galského kohouta spolu s USA a Velkou Británií aktivně podílela na vojenském zásahu v Sýrii proti vládnoucímu režimu Bašára Asada. Jenže syrský vůdce je stále držitelem nejvyššího francouzského státního vyznamenání, které mu před časem udělil tehdejší prezident Jacques Chirac. Paříž tak nyní řeší, jak ho ocenění zbavit.
„Potvrzujeme, že bylo zahájeno disciplinární řízení ohledně odebrání Řádu čestné legie Bašáru Asadovi,“ uvedl v pondělí podle zpravodajského kanálu BFM TV mluvčí Elysejského paláce. Nejvyšší francouzské státní vyznamenání obdržel Asad v roce 2001 během setkání s tehdejším francouzským prezidentem Jaquesem Chiracem. V té době Asad přebíral úřad po svém zesnulém otci Háfizovi, který v Sýrii vládl bezmála 30 let.
Usnesení o odebírání státních vyznamenání bylo podle BFM TV přijato v roce 2010, aby bylo pro francouzské úřady jednodušší zbavovat této pocty zahraniční nositele, kteří nějakým způsobem poruší princip jeho udělení. Podle současných zákonů se vyznamenání automaticky odebere těm, kteří jsou odsouzeni minimálně k jednomu roku vězení.
Francouzi vyznamenání odebrali například Armstrongovi
V minulosti o Řád čestné legie přišli například bývalý panamský vůdce Manuel Noriega, cyklista Lance Armstrong, módní návrhář John Galliano nebo hollywoodský producent Harvey Weinstein. Případ s Asadem je ale jedinečný. Jen velice těžko totiž v historii hledat paralelu, kdy někdo podnikl vojenskou intervenci proti vládnoucímu režimu jiného státu, jehož představitel je nositelem státního vyznamenání útočící země.
K udílení státních vyznamenání, která by se dala označit za „zajímavá“, ale nemusíme chodit daleko. V roce 1978 dostal od posledního komunistického prezidenta Československa Gustava Husáka Řád bílého lva libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. O 52 let dříve se stejné pocty dostalo z rukou prezidenta T. G. Masaryka i Benitu Mussolinimu.