Taxikář vyhodil na ulici nevidomou ženu Zdroj: Deník N
Incident, kdy řidič společnosti Bolt odmítl přepravit nevidomou ženu s jejím asistenčním psem a následně ji vyhodil z auta na ulici, policie klasifikovala jako přestupek. Podle firmy nemusí řidič ze zákona přijmout do svého vozu zvíře. Česká obchodní inspekce však tvrdí, že mohlo dojít k porušení antidiskriminačního zákona.
V Bořivojově ulici na pražském Žižkově tento týden došlo ke sporu mezi řidičem přepravní společnoti Bolt a nevidomou cestující. Muž v autě nechtěl vzít do vozu jejího asistenčního psa. Poté, co žena odmítla vystoupit, protože už měla cestu zaplacenou, došlo k roztržce.
Řidič však údajně vyvracel, že by byla jízda zaplacena. Ženu následně násilně vytáhl z auta a vyhodil ji na ulici. Celý konflikt natočil jeden ze svědků a zveřejnil ho na sociálních sítích.
„Třicetiletý řidič je v současné chvíli podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. O tom, jak celý případ dopadne, bude nyní rozhodovat úřad městské části, ke kterému byla celá věc ze strany policistů oznámena,“ sdělila online redakci TV Prima tisková mluvčí krajského ředitelství Policie ČR v Praze Violeta Siřišťová.
Asistenční pes je nepostradatelnou součástí
Společnost Bolt ukončila s řidičem spolupráci, cestující se omluvila a nabídla maximální možnou součinnost. Co se týká převozu asistenčních psů, argumentuje firma tím, že řidiči zvíře do auta přijmout nemusí.
„Partnerští řidiči jsou samostatné soukromé subjekty, proto je na jejich rozhodnutí, zda chtějí jakéhokoliv cestujícího odvézt či nikoliv. To se týká všech jízd, ať už cestující jede sám nebo např. se zvířetem. Řidiči tak v praxi typicky odmítají takové jízdy, u kterých hrozí ušpinění jejich vozu a tím zamezení jejich další činnosti,“ říká mediální zástupce Boltu Jan Novosad.
Dodává také, že v ČR údajně není zákonem stanovená povinnost, která by řidiče nutila psa přijmout. Záleží tak prý na konkrétních řidičích a ideální je se předem domluvit. Přes aplikaci lze řidiči zavolat.
Podobně argumentuje i Ministerstvo dopravy. „Zákon o silniční dopravě přepravu asistenčních psů v taxislužbě neupravuje, přeprava asistenčního psa je otázkou dohody obou stran,“ sdělil redakci mluvčí resortu František Jemelka.
To ale rozporuje tvrzení České obchodní inspekce (ČOI), podle které je asistenční pes nepostradatelnou součástí postiženého člověka. V případu, ke kterému došlo na Žižkově, prý mohlo jít o diskriminaci.
„Asistenční pes je součástí zdravotně postiženého. Speciálně vycvičený pes nahrazuje pomoc druhých osob a musí být chápán jako nepostradatelná součást postiženého. Fakticky je kompenzační pomůckou, stejně jako např. invalidní vozík nebo protéza, protože postiženým umožňuje volný pohyb, samostatnost a mobilitu,“ okomentoval pro online redakci TV Prima záležitost mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Přesto, že se firma odkazuje na to, že řidiči nemají zákonnou povinnost přijmout zvíře do auta a podle Ministerstva dopravy takovým chováním muž neporušil silniční zákon, mohlo dojít k protiprávnímu jednání, říká Česká obchodní inspekce.
„Pravidla nesmí být protizákonná. Asistenční pes je z důvodu zdravotního postižení součást zdravotně postiženého, vyloučení z případné služby či obsloužení v restauraci je v rozporu jak s antidiskriminačním zákonem, tak i dalšími předpisy, Listinou základních práv a svobod, evropským právem a mezinárodními úmluvami. Musel by být k vyloučení legitimní důvod,“ dodává mluvčí ČOI.
Inspektoři už jednou za podobný přístup sankci udělili. V loňském roce nebyl hendikepované ženě na vozíku umožněn vstup na výstavu TITANIC, protože s sebou měla svého asistenčního psa. ČOI v tomto případě udělila pravomocnou pokutu 30 tisíc korun.
Přestupek neznamená ztrátu licence
To, co začalo možnou diskriminací, nicméně skončilo násilím. Celou věc proto přebrala policie, která incident vyhodnotila jako přestupek a případ předala k vyřešení úřadu příslušné městské části.
Společnost Bolt v České republice působí pouze na území Prahy. S řidiči, kteří pracují na živnostenský list, uzavírá tzv. partnerství. Zájemci musí splňovat určité požadavky, mimo jiné musí také vlastnit taxi licenci, neboli žlutou kartu.
Toto oprávnění vydává Magistrát hlavního města Prahy, který ho stejně tak může řidičům odebrat, pokud k tomu má důvod. V tomto případě ho ale zatím nemá, řidič totiž podle policistů spáchal „pouze“ přestupek.
„Dopravní úřad oprávnění řidiče taxislužby odejme, pokud řidič taxislužby například poškodí cestujícího na ceně, nezaznamená skutečný průběh přepravy, řídí pod vlivem návykové látky nebo byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin ublížení na zdraví, vraždy apod.,“ sdělil tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.
„V tomto konkrétním případě ale nemůžeme taxikáři v tuto chvíli průkaz odebrat, jelikož se podle zákona o silniční dopravě nedopustil činu, za který by mu mohl být průkaz odebrán. Pokud by policie tento incident řešila jako trestný čin – například ublížení na zdraví – pak mu můžeme odebrat průkaz až po pravomocném rozsudku soudu, pokud by byl shledán vinným,“ dodává.
Za přestupek proti občanskému soužití, jak policisté čin klasifikovali, hrozí člověku maximální trest v podobě pokuty ve výši do dvaceti tisíc korun a případně zákaz pobytu.
Štěpán Sochor