Toyota postaví vlastní město Zdroj: AP news
Japonský automobilový výrobce Toyota oznámil, že v zemi vycházejícího slunce vybuduje své vlastní modelové městečko se dvěma tisíci obyvatel, které automobilce pomůže testovat futuristické technologie, jako jsou například robotická auta. Informovala o tom agentura DPA.
V jednom z možná nejambicióznějších oznámení letošního největšího světového veletrhu spotřební elektroniky CES, který se od roku 1967 pořádá v americkém Las Vegas, japonský výrobce uvedl, že plánuje testovací město vybudovat na úpatí hory Fudži. Tam chce zkoušet nové technologie jako autonomní (bezpilotní) řízení a další dopravní alternativy v reálném prostředí.
Introducing Toyota Woven City at #CES2020! The town of the future... where people live, work and play. Bringing our vision of #MobilityforAll to life in a living laboratory. Learn more: https://t.co/uoeb2zZ8wu pic.twitter.com/yLlLAEh3kF
— Toyota USA (@Toyota) January 6, 2020
Přestavba nepoužívané továrny začne příští rok
Za tímto účelem chce automobilka přestavět již nepoužívanou vlastní továrnu blízko hory Fudži, uvedl na veletrhu šéf společnosti Akio Toyoda.
Začátek budování města Woven City je naplánován na příští rok. Město pak bude domovem pro zhruba dva tisíce lidí, mezi nimiž budou zaměstnanci Toyoty a jejich rodiny, stejně jako výzkumní pracovníci nebo lidé v důchodu.
Podle společnosti by se město mělo rozkládat na ploše sedmdesáti hektarů a pro naplánování města byl najat známý dánský architekt Bjarke Ingels. Velká část městské infrastruktury, například palivové články na výrobu energetické produkce, budou umístěny pod zemí.
V hlavní roli bezpilotní vozidla, do odvětví se tlačí noví hráči
Ústřední roli v novém uměle vybudovaném městě pak budou hrát autonomní víceúčelová vozidla Toyoty, která mohou být použita jak pro přepravu lidí, tak pro mobilní obchody nebo kanceláře.
Toyota revealed its major plans to build a prototype ‘city’ of the future called woven city! #toyota pic.twitter.com/fedRMXMKZK
— Focused (@TotalPublicati2) January 8, 2020
Hned na začátku veletrhu CES se rovněž ukázalo, že plány v oblasti robotických automobilů budoucnosti začnou nabývat reálných obrysů, o čemž svědčí fakt, že do tohoto technologického odvětví vstupují stále noví hráči.
Například technologická společnost Qualcomm, zaměřující se na bezdrátová telekomunikační zařízení a výrobu čipů do chytrých zařízení, oznámila, že očekává první automobily se systémy Qualcomm na cestách v roce 2023. Na trh chce výrazněji proniknout také čínský specialista na drony DJI, a to s laserovými radary výrazně levnějšími než kdy dříve, které robotické automobily skenují své okolí.