Bali je ve střehu: sopka Agung otřásá ostrovem. Evakuováno bylo už 35 tisíc lidí

Téměř 35 tisíc lidí bylo evakuováno ze svých domovů poblíž aktivní sopky Agung na ostrově Bali. Úřady varují, že by mohla kdykoli vybuchnout. Hlavní turistické oblasti v nebezpečí nejsou.

V posledních dnech zaznamenali odborníci v okolí sopky Agung známky magmatu a časté otřesy půdy. Místní úřady zakázaly vstup do oblasti kolem sopky a podle Indonéského národního vulkanologického centra se seismická energie zvětšuje a má potenciál vybuchnout. Úřady už vyhlásily nejvyšší stupeň ohrožení.

I přesto, že hlavní turistické oblasti nejsou v nebezpečí, země jako Velká Británie, Austrálie nebo Singapur vydaly výstrahy pro své občany týkající se cestování na indonéský ostrov. Lety do jinak oblíbené destinace zatím nejsou zrušeny ani jinak ovlivněny.

Právě kvůli posledním dnům, kdy odborníci zaznamenali rostoucí známky aktivity sopky Agung, bylo nutné evakuovat téměř 35 tisíc obyvatel. I přesto zbývá spoustu vesničanů, kteří stále navštěvují své domovy a starají se o svá domácí zvířata.

Po evakuaci jsou místní umístěni na radnicích i ve školách a nezapomíná se ani na dobytek. Hlavní turistické oblasti jakými jsou Kuta a Seminyak jsou zatím mimo ohrožení.

Sopka Agung leží ve východní části ostrova Bali a dosahuje výšky více než 3000 metrů nad mořem. Místní úřady a odborníci z vulkanologického centra dělají maximum proto, aby se neopakovala situace z roku 1963, kdy Agung vybuchla. Tenkrát přišlo o život více než 1000 lidí. V současné době je sice ostrov Bali mnohem hustěji osídlen, ale také má lepší infrastrukturu a dokonalejší techniku pro zjišťování nebezpečí.

Autorka: Markéta Škorňová

Tagy: