Belgie má obavy o svá jaderná zařízení, která už nějaký ten pátek přesluhují. Jako prevenci, proto belgická vláda začala zdarma rozdávat pilulky s jódem v milionovém množství, aby se dostalo na všechny občany země. Podle vedení státu ale atomové nebezpečí nehrozí.
Podle belgického ministra vnitra Jana Jabona je hlavní prioritou vlády informovat veřejnost o nastalé situaci a možností, co mají v případě mimořádné události dělat. Zaveden bude také nouzový plán pro případ nebezpečí.
„V této chvíli neexistuje žádné nebezpečí spojené s našimi atomovými zařízeními,“ řekl ministr vnitra belgické televizní stanici RTBF.
Belgické lékárny nyní ve velkém dostávají jódové pilulky, které mají pomoci redukovat zvýšenou radiaci ve štítné žláze.
O tom, že ne vždy se belgické vládě daří uklidnit sílící paniku, vypovídá i fakt, že znepokojeni jsou také okolní státy. V minulosti totiž belgická nukleární zařízení čelila mnohým problémům od unikání energie po výbuchy. Lidé v Nizozemsku, Německu, nebo Lucembursku se bojí především kvůli jaderným zařízením, jež jsou umístěny poblíž hranic.
Sám mluvčí národního krizového centra Benoit Ramacker pro média uvedl, že od roku 1991, kdy byla spuštěna série prvních bezpečnostních opatření, k nim došlo už jen jednou a to v roce 2003.
Země má sedm nukleárních reaktorů, čtyři v Doelu poblíž Antwerp a tři u Lutychu v jižní části země s francouzsky hovořícími obyvateli.
Už nyní si mohou belgičtí obyvatelé vytvořit osobní účet na internetové stránce, která je přes mobilní telefon upozorní v případě nebezpečí či nějaké mimořádné události spojené s jadernými zařízeními.