
V kempech vznikají nebinární záchody
Se speciálním požadavkem se před startem hlavní sezóny potýkali v kempu u Hracholuské přehrady nedaleko Plzně. Hlavně školní zájezdy studentů, ale i jednotlivci se čím dál častěji dotazovali, jestli mají v areálu nebinární toalety. A tak se v kempu rozhodli, že jim vyhoví.
Dříve byly nejčastější dotazy na čistotu ubytování nebo možnost půjčit si vodácké vybavení. Poslední dobou provozovatelé kempů odpovídají na jiné otázky. Například v jednom z kempů u Hracholuské přehrady se setkávají s požadavkem na nebinární toalety. „Byli to studenti především středních a vysokých škol hlavně z Prahy a pociťovali mentální breakdown, když měli navštívit klasickou toaletu,“ popsal pro CNN Prima NEWS zástupce provozovatele kempu Keramika Vladimír Čech.
ČTĚTE TAKÉ: Agresivita nezletilých stoupá. Nebezpečí na internetu číhá v komnatách ozvěny, říká odbornice
A tak se v kempu rozhodli, že místo klasických toalet, které jsou označeny panáčkem a panenkou, pořídí za téměř půl milionu i ty nebinární. Na dveřích kromě piktogramů muže a ženy je i další označení. U lidí s novými toaletami zatím slaví úspěch. „Zatím jsem je nikde neviděl a je fajn, že i kempy jdou s dobou,“ uvedli v anketě. „S tím, že se někdo cítí jako něco jiného nebo někdo jiný, se setkávám i ve škole a hlavně na sociálních sítích,“ doplnil další. Inovaci chválí i cizinci. „V České republice jsem to nikdy předtím neviděl, ale viděl jsem to ve Švédsku,“ nechali se slyšet zahraniční turisté.
Nebinární toalety by brzy mohly být i na některých nádražích. „Možnost toalet bez rozlišení pohlaví do budoucna zvažujeme, a to například v kontextu nejmenších nádraží,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.
Už před časem vyčlenili speciální toalety pro studenty například na Gymnáziu Františka Křižíka a Základní škole v Plzni nebo na Univerzitě Karlově (UK). „Toaletu pro nebinární osoby na fakultě máme. Nevzbuzuje žádný rozruch ani kontroverze. Jednoduše – kdo na ni chce chodit, ten, ta, oni na ní chodí a kdo nechce, nechodí,“ stojí ve vyjádření Fakulty humanitních studií UK.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mamahotely jsou v kurzu, mladí tak mohou ušetřit až milion. Žijí ale nahodile, říká expert