Benátky sužují rekordní záplavy. Pod vodou je většina města

Benátky pod vodou

Záplavy v italských Benátkách

Italské Benátky zažívají v souvislosti s vlnou deštivého počasí, které zasáhlo velkou část země, druhé nejhorší záplavy ve své historii. Podle agentury AP mělo být zatopeno už více než 85 procent města. Podle italské agentury ANSA si povodně v Benátkách vyžádaly jednu oběť.

Ve městě byla zaznamenána v úterý večer hranice nejvyšší úrovně hladiny vody 187 centimetrů a přiblížila se tak vůbec nejvyšší zaznamenané úrovni 194 cm z doby nechvalně známých povodní z roku 1966. Přitom město je proti zvýšené hladině vody relativně dobře vybaveno, zvýšená úroveň hladiny 100-120 je totiž ve městě docela běžná. Voda nad touto hranicí už pak hrozí zaplavením města.

Známá bazilika je teprve pošesté za více než tisíc let pod vodou

Podle agentury Reuters nyní zaplavená bazilika svatého Marka nacházející se na známém náměstí Svatého Marka byla zaplavena teprve pošesté za více než tisíc let. Z toho čtyřikrát se tak stalo za poslední dvě dekády. Dnes meteorologové varují před další očekávanou vlnou povodní.

Na bariérovém ostrově Pellestrina, kde žije 3500 lidí, zemřel osmasedmdesátiletý muž, kterého měl v souvislosti s povodní zabít elektrický proud. Podle agentury ANSA zemřela během povodní na ostrově ještě další osoba, nicméně v tomto případě úřady mluví o nejspíše přirozených příčinách úmrtí.

Se silnými větry a přívalovými dešti mají velký problém také v jihoitalských regionech Apulie a Kalábrie, kde nárazy větru dosahují až 113 km/h.

Tagy: