„Děkuji, všem, kteří hlasovali pro Sinn Féin. I váš hlas se počítal. Jsme vaší stranou. Nyní uděláme vše, abychom vládli ve prospěch lidu. Nikdy vás neopustíme. Nikdy vás nezklameme,“ prohlásila po oznámení výsledku prvních preferenčních hlasů irských voleb na Twitteru předsedkyně strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.
Ještě není nic jasné a zatím podle BBC získala levicová republikánská strana Sinn Féin 24,5 % hlasů, oproti 22 % pro Fiannu Fáil a 21 % pro Fine Gael.
To předsedkyni McDonaldovou povzbudilo, cítí se silná a uvedla již své plány, že její prioritou bude vytvoření vlády s levicovými stranami. Připustila, že jen v krajním případě bude vyjednávat se středopravými stranami, jako jsou Fianny Fail a Fine Gael. Přesněji to mínila: „Mým prvořadým úkolem... je společně s dalšími stranami zjistit, zda existují možnosti a zda existuje politická vůle sestavit novou vládu bez Fianny Fail nebo Fine Gael.“
Thank you. All of you who voted for Sinn Féin. Your vote counted. We are your party. We will now do everything we can to secure a government for the people. We will never leave you behind. We will never let you down. pic.twitter.com/6uCmETLTo3
— Mary Lou McDonald (@MaryLouMcDonald) February 9, 2020
Vzhledem ke složitému systému přepočítávání hlasů na mandáty se v Irsku čeká i několik dní na konečný poměr sil. Zatím se zdá, že složení budoucího irského kabinetu bude vybírat Sinn Féin.
Tato levicová strana, která byla dříve politickou odnoží Irské republikánské armády, je v Irsku stále populárnější, a to především mezi mladými lidmi, kteří nepamatují nebo neznají pumové atentáty IRA. McDonaldová navíc nejen převzala od dřívějšího vůdce Gerarda Adamse myšlenku sjednoceného Irska, což také táhne, ale především jsou to její ideje týkající se ekonomiky. Stejně jako my se Irové setkávají s vysokými nájmy, bytovou krizí a bezdomovectvím, což Sinn Féin slibuje, že vyřeší stavbou sociálních bytů.
Dále velkou roli ve volbách hraje touha po změně, když třicetiletého vládnutí středopravicové Fine Gael premiéra Lea Varadkara a podobně orientované Fianna Fáil Micheála Martina mají Irové tak trochu dost.
V Irsku od roku 2016 vládla Varadkarova Fine Gael, aniž měla v parlamentu většinu. Umožňovala to dohoda s hlavní opoziční stranou Fianna Fáil. Po volbách 2016 měla Sinn Féin ve 160členném parlamentu jen 23 křesel. Nyní to bude více, což komentátoři nazývají „historické vítězství“ nebo „zemětřesení“. Superlativy by mohly být ještě větší, kdyby strana Sinn Féin šla do voleb s větším sebevědomím a nenasadila malý počet kandidátů (o polovinu méně než obě velké konkurenční strany). Takto bude muset hledat jiné a spolupracovat s nimi.