Jak okolní země čelí pandemii? Přinášíme přehled vybraných států

Uzavřené hranice, zákazy cestování, školy bez dětí, rušení letů i hromadných akcí. První oběti dnes ohlásily Řecko, Rakousko, Norsko či Polsko. Z evropských zemí je nejvíce zasažena Itálie, kde se nakazilo přes 15 000 lidí a nemoci COVID-19 podlehlo 1016 z nich. Shrnujeme pro vás kroky, které na obranu proti nákaze přijímají jednotlivé země.

Čechům nouzový stav zakazuje vycestovat

Vláda zakázala vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. Určité výjimky stanovuje ministr vnitra.

Zákaz letů Evropa-USA a zavřené kostely v Římě

Lidé vnímají zprávy o šíření koronaviru různě a čísla nakažených, obětí i údaje o opatřeních se neustále vyvíjejí, ale asi největší pozornost vzbudily v posledních hodinách dvě věci. Zákaz letů z Evropy do USA a také uzavření kostelů v Římě.

Americký prezident Evropě vytkl, že neudělala dost pro to, aby zabránila rozšíření nákazy a vyhlásil 30denní zákaz veškerých cest do USA z Evropy s výjimkou Británie a několika dalších evropských států mimo schengenský prostor. Opatření začne platit od páteční půlnoci. Některé americké aerolinky ruší kvůli nařízení prezidenta Donalda Trumpa asi 50 procent letů do Evropy. Jinde ve světě se kvůli obecnému poklesu zájmu o cestování letadlem snižují kapacity letišť a část leteckých společností v Evropě připouští, že létají někdy i s poloprázdnými letadly.

Veřící pak zaujalo uzavření kostelů V Římě, a to včetně baziliky svatého Petra. Veřejnost nesmí do svatostánků až do 3. dubna. Podle agentury ANSA to dnes oznámil dekretem vikář římské diecéze Angelo De Donatis v souvislosti s opatřeními italské vlády kvůli koronaviru. Agentura Reuters uzavření kostelů v italské metropoli označila za bezprecedentní krok v novodobé historii.

Slovensko

Slovensko nově na své území vstup umožní jen lidem, kteří mají v zemi trvalý pobyt, přechodný pobyt nebo jiné povolení k pobytu. O nadcházejícím víkendu budou uzavřena nákupní centra s výjimkou prodejen potravin, lékáren a drogerií. Uzavření postihne také školy, mezinárodní letiště pro osobní přepravu, lyžařská střediska, zábavní parky, lázně i aquaparky. Země také omezí mezinárodní autobusovou, lodní a železniční přepravu. Opatření vstupují v platnost postupně od pátku a budou platit dva týdny.

Země vyhlásila ve čtvrtek ráno stav nouze, což vládě dává pravomoc dodávat zdravotnickým pracovníkům ochranné prostředky ze státních hmotných rezerv. Může také omezit pro slovenské společnosti prodej zdravotnických potřeb do zahraničí. Lidé, kteří se vracejí z postižených zemí, musí na 14 dnů do karantény.

Česko-slovenské hranice: Slovensko po zpřísnění opatření proti šíření nového koronaviru uzavřelo na hranicích s Českou republikou jen přechod Červený Kameň/Nedašova Lhota. Zastavilo dopravu také přes 15 menších hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.

Česká vláda nicméně zakázala cesty z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Stejně tak nesmí cizinci do ČR. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí.

Rakousko

Rakousko dnes vydalo zákaz dovolených pro všech 25 000 policistek a policistů, kteří v zemi působí. V Tyrolsku, jednom z epicenter nákazy, skončí v neděli lyžařská sezona. Zahraniční cesty nyní Rakousko považuje za velmi rizikové, obyvatelům radí návrat do vlasti.

Kdo byl v Itálii, musí do karantény. Návštěvy nemocnic jsou ve většině oblastí zakázány. Od 16. března do Velikonoc musí studenti od 15 let a starší zůstat doma. Děti do 14 let a mladší mohou zůstat doma, ale školy jsou pro ně otevřené, byť s pozastavenou výukou. Hromadné akce jsou zakázány venku od 500 a uvnitř od 100 diváků, sportovní události se mohou konat bez diváků.

Rakousko do odvolání s Itálií přerušilo kromě nákladních vlaků železniční spojení. Jihošvýcarský kanton Ticino uzavřel část hraničních přechodů s Itálií a vyhlásil stav nouze. Novým typem koronaviru se nakazil i vnuk posledního rakouského císaře a českého krále Karel Habsburský. Informoval o tom 10. března server listu Kleine Zeitung, podle kterého je aristokrat a politik již několik dní v domácí karanténě.

Česko-rakouské hranice: I Rakousko je zemí, kam se z nařízení vlády nesmí cestovat, ani Rakušané nesmějí k nám. Platí samozřejmě vládou stanovené výjimky. Ten, kdo opakovaně jezdí za prací v blízkém příhraničí (do 50 km od hranic), smí hranici překročit na přechodech uvedených na stránkách Ministerstva vnitra. Na hranicích jsou znovu zaváděny kontroly.

Německo

Bavorsko, Dolní Sasko na severu a Sársko na západě státu kvůli šíření nového typu koronaviru od pondělka až do konce velikonočních prázdnin zavírají školy a školky. Dnes o tom informovala agentura DPA. Školství v Německu spadá do pravomoci jednotlivých spolkových zemí – podobně jako další optření typu zákazu hromadných akci nebo sportovní utkání bez diváků.

V Německu by se mohlo nakazit 60 až 70 procent obyvatel, řekla s odvoláním na odborníky kancléřka Angela Merkelová. Vyzvala Němce, aby se za epidemie chovali solidárně s ohroženými skupinami obyvatel.

Německá ústřední rada muslimů vyzvala muslimské obce, aby nejméně do konce března zrušily páteční modlitby i další akce naplánované v mešitách.

Tamní gentura pro sledování a kontrolu nemocí, Institut Roberta Kocha, označila Itálii, Írán, Jižní Koreu a region Hubei v Číně za rizikové a doporučila vyhnout se cetování do těchto regionů.

Jak upozornil server Politico.eu, německý federální úřad pro civilní ochranu a pomoc při katastrofách (BBK) podle instrukcí pro podobné případy, jako je pandemie koronaviru, doporučuje, aby Němci měli doma jídlo až na 10 dní. Navrhuje také, aby domácnosti měly k dispozici v zásobách 20 litrů tekutin na osobu.

Ve středu 11. března byla oznámena nákaza u obránce druholigového Hannoveru Tima Hüberse, který skončil v domácí karanténě. Později byl na nový koronavirus pozitivně testován i jeho spoluhráč Jannes Horn, klub je v izolaci.

Česko-německé hranice: Oboustranný zákaz cestování platí i pro Německo. V případě, že máte udělenu výjimku, seznam přechodů, kudy s takovým povolením lze cestovat, je na stránkách Ministerstva vnitra

Polsko

Polské úřady dnes nově v souvislosti s šířením koronaviru uzavřely pro turisty Tatranský národní park. Informuje o tom portál Gazeta.pl. Opatření se týká polské strany hor.

Národní letecká společnost LOT pozastavila lety z Itálie a Číny. Vláda odrazuje od cestování do Číny, Hongkongu, Jižní Koreje, Íránu, Japonska a Itálie. Polské úřady zavedly hraniční kontroly, jak uvedl Politico.eu, měří teplotu především u cestujících v hromadných protstředcích, jako jsou autobusy nebo trajekty. Školy a univerzity jsou uzavřeny zatím na dva týdny. Hromadné akce jsou zrušené. Do kostelů se ale chodí a kněží byli naopak údajně požádáni o opakované nedělní mše, aby lidé nemuseli stát v přeplněných kostelech, uvedl dále server Politico.eu.

Česko-polské hranice: Zákaz vycestování i příjezdu cizinců se týká i Polska. Ministertsvo vnitra zveřejní seznam přechodů, kudy budou smět přecházet lidé s udělenou výjimkou. I pro Polsko platí výjimky pro lidi dojíždějící za prací do 50 kilometrů od hranic. Dnes to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Itálie

Ode dneška jsou v Itálii, která je už několik dnů v karanténě, uzavřené s výjimkou prodejen potravin a lékáren ostatní obchody i restaurace. V Římě se nejméně do 3. dubna zavřou pro veřejnost všechny kostely. Itálie je druhou nejhůře nákazou postiženou zemí hned po Číně.

Při cestování uvnitř země musí lidé vyplnit speciální formulář, který zjišťuje, zda mají pro cestu vážné důvody. Poskytnutí nepravdivých informací lze považovat za zločin, varoval italský premiér Giuseppe Conte. Školy a univerzity jsou zavřené do 3. dubna, tedy do stejného data jako kostely v Římě. Zakázána jsou i velká shromáždění a sportovní akce. Mimo provoz jsou kina či divadla.

Kvůli italským turistům stál dnes rychlík v Pardubicích

Do tohoto souhrnu zařazujeme i aktuální dnešní událost související s italskými turisty na našem území. Na pardubickém nádraží byl dnes ráno zastaven rychlík společnosti RegioJet jedoucí z Ostravy. Cestující si stěžoval na čtyři Italy, kteří jeli v kupé a kašlali, jak uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Pardubicích Olga Hégrová. Nyní Italové čekají na infekčním oddělení pardubické nemocnice na výsledky testů na koronavirus. „Kdyby byly pozitivní, budeme kontaktovat cestující, kteří s nimi byli ve vagonu, což je asi 15 lidí. Pokud se nákaza nepotvrdí, mohou z Pardubic odjet,“ řekl ČTK ředitel Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal. Do vagonu již nikdo nesměl vstoupit, dopravce jej po příjezdu do cílové stanice nechá vydezinfikovat.

Nakaženy i známé osobnosti, v karanténě je i český záložník

Novým koronavirem se nakazil šéf italské vládní Demokratické strany Nicola Zingaretti. „Také mám koronavirus,“ oznámil 7. března. Dalším nemocným je šéf generálního štábu italské armády Salvatore Farina. Fotbalový klub Juventus Turín 11. března nahlásil, že byl pozitivně testován jeho obránce Daniele Rugani. Klub je v karanténě, stejně jako Inter Milán, proti kterému Juventus v neděli hrál. Ve čtvrtek oznámili nákazu u útočníka Sampdorie Manola Gabbiadiniho. Janovský klub, kde působí i český záložník Jakub Jankto, nastoupil do karantény.

Francie

Francie patří, společně s itálii, mezi evropské země s největším počtem případů koronaviru. Příští týden se země přidá k Česku a dalším evropským zemím, kde se kvůli sílící nákaze zavírají vzdělávací zařízení. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že pozastavení výuky bude platit od pondělka až do odvolání a vztahovat se bude na školky i školy včetně univerzit. První kolo komunálních voleb naplánované na neděli se nicméně uskuteční podle plánu.

Lidé, kteří se vracejí z nejvíce zasažených lokalit (Čína, Írán, severní regiony Itálie, Singapur a Jižní Korea), musejí do domácí karantény.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že lehčí chirurgické zákroky budou odloženy, aby nemocnice měly více sil na péči o nemocné koronavirem. Shromáždění více než 1000 lidí jsou až a výjimky zakázána. Konat se tak nebude ani pařížský maratón. Zakázány jsou i všechny návštěvy pobytových zařízení pro seniory a léčeben dlouhodobé péče.

Mezi nakaženými je i francouzský ministr kultury Franck Riester (46), uvedla agentura AFP.

Španělsko

Španělské ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že epidemie nemoci COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, by v zemi mohla skončit do dvou měsíců. „Nejhorší scénář by mohl být čtyři až pět měsíců,“ řekl novinářům Fernando Simón, šéf centra pro nouzové zdravotnické situace.

Všechny lety do Itálie a z ní jsou zrušeny do 25. března a na španělských letištích uvízly tisíce cestujících, protože jiné země zakazují lety s odletem z Barcelony a Madridu. Na základě doporučení předsedy vlády Sáncheze ve čtvrtek všechny španělské regionální vlády nařídily uzavření škol a univerzit.

Ve čtvrtek byla oznámena nákaza u ministryně pro rovné příležitosti Irene Monteroové, testům se tak podrobí celá vláda. Ministryně Carolina Darias jako druhý člen vlády následně také potvrdila, že je nakažena.

Také španělský parlament byl uzavřen poté, co COVID-19 prokázaly testy u několika krajně pravicových poslanců, napsal web Politico.eu.

Maďarsko

Země vyhlásila nouzový stav, zavádí kontroly na hranicích s Rakouskem a Slovinskem a zakázala vstup cestujícím z Itálie, Jižní Koreje, Íránu a Číny, pokud to nejsou maďarští občané. Lidé vracející se z těchto zemí musí do domácí karantény. Uzavřeny zůstanou také vysoké školy a jsou zakázána veřejná shromáždění nad 100 lidí v uzavřených prostorách a nad 500 lidí pod širým nebem.

Maďarům starším 60 let bylo doporučeno vyhnout se oblastem s vyšší koncentrací lidí. Maďarské úřady varovaly, že cizinci v Maďarsku, kteří nedodržují zdravotní pokyny, mohou být vzati do vazby a deportováni.

Například v Singapuru je vše otevřené, v zásadě tam nejsou zavedena žádná omezení veřejného života. Vláda se věnuje každému konkrétnímu případu, s každým nakaženým provede rozhovor, kde a s kým přišel do kontaktu, a za pomoci kamerového systému sleduje jeho pohyb během posledních 14 dní. Dle toho posléze obejde všechny kontakty nakaženého a pošle je do karantény a na pozorování, uvedl Čech Tomáš žijící v Singapuru.

Tagy: