horké léto - ilustrace Zdroj: foto pixabay
Analýza britských meteorologů ukazuje, že v pětiletém období od roku 2020 do roku 2024 lze celosvětově očekávat pětiletý rekord. Předvídají se teploty v průměru o 1,15 °C až 1,46 °C vyšší než v době předindustriální.
Překročení globální teploty se pro každý jednotlivý rok bude pravděpodobně pohybovat v rozmezí od 1,06 do 1,62 °C výše, než zažili naši předkové před vynálezem parního stroje.
Výzkum odráží růst globální teploty. Předešlých pět let bylo nejteplejším obdobím v historii a ukázalo průměrné oteplení o 1,09 °C. Vědci varovali před nebezpečím, že globální oteplování může být větší než 1,5 °C, což je závazek Pařížské dohody o klimatu v jejímž rámci se signatářské země zavázaly, že tento práh nebude překročen.
„S výjimkou velké sopečné erupce předpovědi ukazují, že se rychle přibližujeme k bodu, kdy se dočkáme dočasných výkyvů globální teploty nad prahem 1,5 °C,“ říká profesor Adam Scaife, vedoucí Met Office. Zároveň uklidňuje veřejnost, že překročením teploty o 1,5 °C v jednom roce neznamená překročení dlouhodobého limitu, o kterém je v Pařížské dohodě řeč.
Britští meteorologové mají zdvižený prst, neboť jejich prognóza poukazuje na další trend oteplování a příležitost ke zlepšení se stále zmenšuje. Doug Smith, odborník Met Office pro desetiletou predikci, uvedl: „Pokračující oteplování souvisí s trvale vysokou úrovní skleníkových plynů.“ Dodal, že se „očekává, že většina regionů světa bude teplejších a prognózy naznačují, že se bude zvýšené oteplování nad zemí konat zejména v severní části Evropy, Asie a Severní Ameriky.“
Podle britské prognózy se také očekává nárůst teplot v severním Atlantiku, což by ještě více zhoršilo situaci s oteplováním v Evropě.
V loňském roce zaznamenala Británie historicky nejvyšší teplotu vůbec, když 25. července bylo v botanické zahradě v Cambridge naměřeno 38,7 °C. Pařížská dohoda o změně klimatu vstoupila v platnost 4. listopadu 2016 a ke splnění jejích podmínek se zavázalo 55 zemí v Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu Tyto země představují producenty více než 55 % celosvětových emisí skleníkových plynů.
V roce 2017 však americký prezident Donald Trump oznámil, že USA od této dohody odstupují. Pařížská dohoda uložila Spojeným státům povinnost do roku 2025 snížit emise skleníkových plynů o 26–28 % ve srovnání s úrovní roku 2005.