V březnu letošního roku se objevily zprávy o zahájení vyšetřování předsedy představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-minga. Vyšetřování bylo zahájeno na základě podezření z ekonomické kriminality. Od té doby začaly na povrch vyplouvat spekulace o finančních problémech společnosti. Vše vyeskalovalo na konci minulého týdne informací, že J&T odstavila předsednictvo čínské společnosti.
Nesplacený dluh ve výši 11,5 miliardy korun odstartoval lavinu, která na CEFC doléhá stále více. Nově skupina J&T převzala vedení v některých dceřinných firmách. Nové vedení má například hotel Mandarin Oriental, Florentinum a další projekty, které byly pod správou CEFC. Společnost má v Česku dále podíly například v cestovní agentuře Invia, v aerolinkách Travel Service a ovládá také pivovary Lobkowicz Group.
Kde mají původ problémy čínské společnosti?
V roce 2013 se CEFC objevila mezi 500 největšími společnostmi světa v žebříčku sestaveném časopisem Forbes. List China Daily o rok později informoval o tom, že se tato společnost dostala dokonce mezi deset největších firem v Číně. V České republice se měla společnost stát hlavním poslem čínských investic a vstupní bránou do regionu. Dokonce sám prezident Miloš Zeman a jeho tým do médií několikrát opakovali předpokládané navýšení čínských investic v České republice. Čas ale ukázal, že namísto investic, které mohly být příslibem pro rozvoj různých oborů a vznik nových pracovních míst, se jedná spíše o akvizice zaběhlých společností na našem trhu. CEFC začala s nákupem budov, podílů ve finančních společnostech a zaběhlých firem napříč obory.
Čím dál více informací, které se objevují ve světovém tisku o právě probíhajícím vyšetřování bývalého předsedy představenstva Jie Ťien-minga, ukazují na to, že CEFC mohla nadhodnocovat majetek firmy. To jí umožnilo si od čínských bank brát obrovské úvěry, které využívala k financování svých nákupů podílů ve firmách všude ve světě. Stav financí je velmi rizikový. Dá se říct, že se společnost CEFC pohybuje na „tenkém ledě“. Alespoň tak její finance vyhodnotil Bloomberg Businessweek, který uvedl, že dluhy skupiny dosahují téměř 400 miliard korun. Téměř 75 procent těchto úvěrů je navíc krátkodobých, to znamená, že splatnosti nabude v příštích letech. I úroky z těchto úvěrů zatěžují CEFC více, než je u soukromých subjektů normální.
Stejně nepříjemný vliv by mohla na společnost mít aféra týkající se korupce v Africe. Deník Financial Times informoval o tom, že hongkongský ministr vnitra Patrick Ho je podezřelý z uplácení prezidenta Čadu. Ho byl pracovníkem neziskové organizace, která byla financována právě CEFC. Honkongský ministr měl za pomoci senegalského ministra zahraničí Cheikha Gadia uplácet čadského prezidenta za účelem zisku exkluzivních těžebních práv na ropu. CEFC se sice od aféry distancovala, přesto je ale pravděpodobné, že to může ovlivnit její image v zahraničí a ještě více omezit možnosti čerpat úvěry.